A szankciók újragondolását sürgetik a német cégek
A német cégek zöme úgy véli, hogy sürgősen újra kell gondolni az Oroszország ellen kivetett büntetőintézkedéseket, mert míg Európában a vállalkozások jelentős része a csőd szélén áll, addig Oroszország azokhoz képest jól tűri a szankciókat. A válaszadók 80 százaléka úgy véli, hogy a Németországban megmaradt atomerőművek üzemidejének meghosszabbítása is segíthet.A kelet-brandenburgi vállalatok csaknem kétharmada az Oroszország elleni gazdasági szankciók enyhítését követeli, azok ugyanis sokkal jobban ártottak a német állampolgároknak és vállalatoknak, mint a moszkvai kormánynak – vélekednek az érintettek – írja a Magyar Nemzet.
A kelet-brandenburgi Ipari és Kereskedelmi Kamara (IHK) egyik friss tanulmányából kiderül, hogy a vállalatok több mint fele került súlyos és bizonytalan helyzetbe a megnövekedett beszerzési költségek és energiaárak, valamint az akadozó és a már megszakadt ellátási láncok miatt. Különösen a logisztika, valamint a vendéglátóipar volt érintett. Elsöprő többségük nem tartja alkalmasnak a Nyugat által hozott intézkedéseket, mert a háborút sem sikerült befejezni azokkal és Oroszországot sem sikerült gazdaságilag térdre kényszeríteni. A tanulmány szerint a megkérdezett cégeknek csak a tizenegy százaléka vélekedik úgy, hogy hatásosak a szankciók.
A vállalatok több mint kétharmada a Schwedt közeli kőolaj-finomítóra utalva az Oroszországból érkező kőolajszállítások fenntartása mellett érvel.
A válaszadók 80 százaléka úgy véli, hogy a Németországban megmaradt atomerőművek üzemidejének meghosszabbítása is segíthet. A széntüzelésű erőműveknek az eredeti időpontnál későbbi leállítását 74 százalékuk szintén észszerűnek tartja az energiaellátás biztosítása érdekében.
„A szövetségi kormánynak a jelenlegi helyzetet lehetőségként kell felhasználnia arra, hogy Németországot hosszú távon stratégiailag pozicionálja a külföldről származó nélkülözhetetlen erőforrások és nyersanyagok tekintetében. A német gazdaság csak így maradhat cselekvőképes a jövőbeni konfliktusok esetén” – összegzik a tanulmány szerzői. Jörg Steinbach szociáldemokrata brandenburgi gazdasági miniszter azonban nem értett egyet sem a tanulmánnyal, sem a vállalkozások panaszaival.
A teljes cikk elolvasható a Magyar Nemzet oldalán, IDE kattintva!