A The Washington Post vádjai
Moszkva tavaly ősszel titokban atomerőmű építését ajánlotta fel Phenjannak, ha megsemmisíti nukleáris fegyverzetét és ballisztikus rakétáit.Moszkva tavaly ősszel titokban atomerőmű építését ajánlotta fel Phenjannak, ha megsemmisíti nukleáris fegyverzetét és ballisztikus rakétáit – írta szerdai számában a The Washington Post című amerikai lap.
Fotó: ShutterStock.com (illusztráció)
Az újság hírszerzési forrásokat és volt kormányzati tisztségviselőket idézve közölte: az amerikai hírszerzésnek már 2018 végén tudomása volt a titkos orosz ajánlatról, és ezt Moszkvának a magas szintű amerikai-észak-koreai tárgyalásokba történő újabb beavatkozási kísérleteként értékelte.
Az ajánlat értelmében az orosz kormány működtetné az atomerőművet és a nukleáris hulladék Oroszországba történő elszállításáról is gondoskodna. Az atomerőmű felépítéséért cserében Moszkva azt szabta feltételül, hogy Phenjannak pontos és reális menetrendet kell adnia az atomfegyver-mentesítésről. „Az oroszok nagyon is kompromisszumkészek, ha Észak-Koreáról van szó, és nem ez az első alkalom, hogy energetikai célokat fogalmaznak meg Észak-Koreában” – mondta a The Washington Postnak Victor Cha, a Fehér Ház egyik volt tisztségviselője, akinek dél-koreai nagyköveti jelölését a Trump-kormányzat tavaly fontolóra vette.
A The Washington Post idézte a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) egyik neve elhallgatását kérő munkatársát, aki szerint az orosz atomerőmű csak nagyon korlátozott mértékben állítana elő fegyverek gyártására is alkalmas mellékterméket.
A szakértők szerint egyébként a szóban forgó orosz ötlet a Bill Clinton kormányzata és Észak-Korea között 1994-ben született, majd megbukott hasonló terv felfrissítése. A Clinton-adminisztráció akkor úgy vélte, a megállapodással segítheti az észak-koreai energetikai szükségletek biztosítását.
Az egyezmény értelmében Észak-Korea beleegyezett, hogy tiszteletben tartja a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásáról szóló egyezményt (NPT). Az amerikai-észak-koreai tárgyalások azonban elhúzódtak és a Bush-kormányzat – beleértve John Boltont, aki akkor a fegyverzetellenőrzésért felelős külügyminiszter-helyettes volt – határozottan ellenezte ezt.
A The Washington Post megkereste a külügyminisztériumot, a Fehér Házat, a CIA-t és a washingtoni orosz nagykövetséget is, de valamennyien elhárították, hogy kommentálják a lap értesüléseit.