Falnak ütközött a zöldátállás Németországban
A város, ahol elfogyott az áram
Oranienburg váratlanul az érdeklődés középpontjába került. Ez az első német város, amelynek villamos hálózata elérte a teljesítőképessége végső határát. A város közműcége április 11. óta elutasít minden új kérelmet: nem lehet új épületeket, hőszivattyúkat, elektromos töltőberendezéseket a hálózatra csatlakoztatni, mert nincs egyetlen felesleges kilowatt sem! A város fejlődése megtorpant, a zöldátállás a falnak ütközött, és sokak szerint ez még csak a kezdet.Oranienburg Berlintől mindössze 35 kilométerre fekszik, a német főváros vonzáskörzetéhez tartozik. Lakosainak száma rohamosan nő, jelenleg 47 ezren lakják, és e szám egyes becslések szerint hamarosan átlépheti az ötvenezret. A növekedés mértékét jól mutatja, hogy 2000-ben még csak mintegy 30 ezren, 2010-ben már 40 ezren laktak a városban.
„Minden adott, és minden közel van. Itt nyugodtan élhet és dolgozhat az ember, zöld, élhető, vízparti városunkban. A város kiemelkedően sikeres gazdasági fejlődése elsősorban a vezető műanyag-, illetve vegyipari, közlekedési, logisztikai és fémipari cégeknek köszönhető. A gyógyszergyártásra, az öntapadó termékekre, illetve a logisztikára összpontosító iparágakon kívül Oranienburgban több mint 1700 kis- és középvállalkozás működik”, olvasható a város weblapján, az Oranienburg.de oldalon.
Ám a töretlen fejlődés egy csapásra véget ért. Egyszerűen elfogyott az áram… Április 11-én a város vezetése arról tájékoztatta polgárait, a hálózati teljesítmény már nem elegendő a város ellátásához. A kapacitáshiány két okra vezethető vissza. Egyrészt óriási mértékben nőtt lakosság, gyorsabban, mint ahogy azt korábban gondolták. Másrészt a gáz- és olajfűtést a Zöldek épületenergetikai törvénye értelmében felváltotta a hőszivattyú, és ezzel a villamosenergia-szükséglet megsokszorozódott.
„Annak érdekében, hogy az oranienburgi villamosenergia-hálózat stabil maradjon, a város közműszolgáltatója azonnali hatállyal megszünteti az új bekötéseket, illetve a hálózatbővítéseket. Ez vonatkozik a hőszivattyúk és elektromos töltőberendezések csatlakoztatására is”, közölte a város közműszolgáltatója.
– Oranienburg ellátási lehetőségei kimerültek – indokolta a korlátozást Peter Grabowsky, a közműszolgáltató cég ügyvezető igazgatója. – Annak érdekében, hogy a hálózat stabilitását megőrizzük, a város többé nem hagyhat jóvá új igényeket, illetve a meglévő teljesítmények növelését sem.
A történtek jókora pofont adnak az úgynevezett zöldátállásnak. Nem telt el négy hónap azóta, hogy a Zöldek előterjesztésére elfogadott törvény január elsején életbe lépett. A jogszabály megtiltja az új építésű ingatlanokban a gáz-, illetve olajfűtés bekötését, ehelyett hőszivattyús fűtési rendszerek telepítését javasolja. Az épületenergetikai törvény támogatási programokat dolgozott ki az elektromos árammal működő fűtési rendszerekre. Annak érdekében, hogy Németország 2045-ig klímasemlegessé váljon, a kormány 2030-ig hatmillió új hőszivattyú csatlakozását tervezi.
Csakhogy a hőszivattyúk működtetéséhez nincs elég áram. Mert például nem termelnek az atomerőművek, hiszen valamennyit bezárták, miközben a gázról, kőolajról és szénről való lemondás óriási mértékben megnövelte az áram iránti igényeket. Németország energiaexportőrből importőr lett. Oranienburgnak városi közműcége szerint új alállomásra volna szüksége, de az legkorábban négy-öt év múlva készülhet el…
A városban most óriási a pánik. Arról még nem készült felmérés, hogy hány cég jövőbeli terveit, vállalásait, beszállítóit, illetve hány jelenleg zajló beruházást érint ez a derült égből érkező villámcsapás. Ráadásul az oranienburgi példa nyomán Berlinben is korlátozásoktól tartanak.
Sebastian Stietzel, a Német Kereskedelmi és Iparkamara (IHK) elnöke szerint az áramellátás Berlinben jelenleg stabil, de ez nem jelenti azt, hogy az is marad. Az Energiaátállás-barométer nevű felmérés szerint minden ötödik cég aggodalmának adott hangot az energiaellátás biztonsága miatt.
Nem ő az egyetlen borúlátó. Michael Kruse, az FDP politikusa szerint Oranienburg csak a kezdet, a települést német városok sora követheti.