Alex Soros: „Indulhatnék választáson, de minek? Így több hatalmam van!”
Interjút adott a Financial Times-nak (FT) a Soros-birodalom trónörököse, amelyben kifejtette: örülne, ha a pénz nem játszana szerepet a politikában.A lap szerkesztője, Roula Khalaf azt mondja Alex Sorosról, „számít neki a történelem”, édesapja pedig azért hozta létre és támogatta 32 milliárd dollárral a Nyílt Társadalom Alapítványt (OSF), hogy „elősegítse a demokráciát és az emberi jogokat Közép- és Kelet-Európában”.
Khalaf azonban azt is hozzáteszi, hogy míg Sorosékat „világszerte imádják a progresszívek, apját a jobboldal egy globális összeesküvés vezetőjeként írja le, amely jellemzés mellé antiszemita felhangok társulnak.”
Az FT azt is megjegyzi, hogy Kamala Harris kampányának Sorosék az egyik legnagyobb adományozói voltak: több mint 85 millió dollárt költöttek a 2024-es választásokra.
„Örülnék, ha a pénz nem játszana szerepet a politikában” – nyilatkozta a lapnak Alex Soros, aki szerint ehhez „kampányfinanszírozási reformra” van szükség.
Khalaf felidézi: egy évtizede még úgy tűnt, hogy Soros utódja Alex bátyja, Jonathan lesz, ám utóbb úgy alakult, hogy Alex került szorosabb kapcsolatba az apjával, ő kísérte el, majd helyettesítette is külföldi útjain, sőt, még „tanoncának” is nevezte.
Alex Soros beszélt arról is, hogy tömegesen rúgott ki embereket hivatali ideje alatt a Nyílt Társadalom Alapítványtól; a 2017-es 1700 főről 500 körülre olvadt az állomány.
„Apám nem állásügynökséget akart csinálni, hanem a hálózatok hálózatát, és nagyon elégedetlen volt azzal a mennyiségű bürokráciával, ami az alapítványnál volt” – mondta Alex Soros, hozzátéve: „az egyetlen bánatom az, hogy ezt nem csináltuk meg korábban”.
Alex Soros szerint egyébként az sem igaz, hogy elfordulna Európától, hiszen Ukrajnában is gyarapszik az alapítvány.
Alex Soros elmondta, mikor érezte azt, hogy eljött a történelem vége: „Emlékszem, ahogy sétáltam az utcán Rómában, és megláttam az amerikai nagykövetséget rajta a szivárványzászlóval, és arra gondoltam, hogy milyen büszke is vagyok a hazámra”.
Most azonban, hogy Trump győzött, lelkiállapota sokkal inkább „elmélkedő” és „agnosztikus”.
„Tudnunk kell, mivel nézünk szembe. Ezek zsarnokok. Ellen kell állni” – fogalmazott.
Jelezte: „Remélem, Marxnak igaza volt, és a tragédia után a bohózat következik. De attól tartok, hogy most fordítva lesz: úgy fogunk tekinteni Trump első ciklusára, mint egy bohózatra, és a mostani pedig nagyon rossz és tragikus lesz sok ember számára.”
Soros-interjú természetesen nem múlhat el orbánozás nélkül: az FT a „Trump által nyíltan csodált” Orbán Viktor Soros-tervről szóló választási kampányára utalva írja azt, hogy „az OSF hozzászokott a nyomáshoz, az állami tiltásokhoz és a könyörtelen támadásokhoz”. Szó esett arról is, hogy Soros és Elon Musk viszonya kedvezőtlen, és novemberben Musk hibájából nem jött létre egy találkozó kettejük között.
„Szerintem sokkal jobban érdekli a trollkodás, mint a találkozás” – mondta a Tesla-vezérről Alex Soros.
Roula Khalaf azt írja, Alex Sorost „láthatóan felvillanyozza”, ha a külpolitikára terelődik a szó, „Ukrajna iránti lelkesedése látható közösségimédia-posztjaiból”, és közeli viszonyt ápol Andrij Jermakkal, Volodimir Zelenszkij hivatalának vezetőjével is; születésnapokkor felköszöntik egymást, „mint a régi barátok”.
Az FT szerkesztője felteszi Sorosnak azt a kérdést is, hogy szeretne-e valaha politizálni.
„Hogy indulnék-e választáson? Semmit sem zárnék ki, de aligha gondolom, hogy most kevésbé hatékony pozícióban lennék. Érdekel a külpolitika, de egy csomó dolog létezik, amit az én szerepemben végre lehet hajtani.”
Arra a kérdésre, hogy lenne-e szívesen külügyminiszter, úgy felel: „az szép lenne, de ehhez választást kellene nyerni”.
Zárásul megjegyezte: szerinte Donald Trump nem fogja tudni elhozni a békét Ukrajnában, mert „Putyin nem szeretne Trump idiótája lenni”, és ha a háborúnak nem lesz vége, az riasztó kilátásokkal fenyeget: azzal, hogy Ukrajna „megvadul, és erőteljesebb támadást indít Oroszországon belül”.