Mit tesz az AfD, ha kormányra kerül?
Alice Weidel: Magyarország a politikai értelem világítótornya
Négy nappal a németországi Bundestag-választás előtt exkluzív interjút adott a Budapester Zeitungnak Alice Weidel, az Alternatíva Németországnak (AfD) társelnöke és kancellárjelöltje, amelyben a Fidesz és az AfD, illetve a két ország kapcsolata volt a fő téma. Szóba került továbbá Európa jövője, és felmerült a kérdés: mit tesz az AfD, ha kormányra kerül?Az AfD társelnöke hangsúlyozta, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök hosszú évek óta politikai példakép a szemében és a pártja számára.
„Számomra ő korunk legjelentősebb európai államférfija. Magyarország mindig is a politikai értelem világítótornyaként jelent meg, miközben Németországban az ideológia által vezérelt politika a saját polgárai ellen irányult.”
Weidel szerint pártja, az AfD számára ez a találkozó nagy szimbolikus erővel bírt: nemcsak azt mutatja, hogy az AfD természetes része a patrióta erők széles európai – és össznyugati mozgalmának, hanem ebből is látszik, hogy a német kormány és a német média elnyomó erőfeszítései az AfD nemzetközi elszigetelésére a célzott dezinformáció és a gazdaságpolitikai nyomás ellenére kudarcot vallottak.
Jan Mainka, a Budapester Zeitung alapító főszerkesztője felvetette, hogy az AfD évek óta keményen próbálkozott, hogy ésszerű kapcsolatot ápoljon a Fidesszel, és találkozzon a Fidesz vezető politikusaival. Eddig minden próbálkozás sikertelen volt. Most egyszeriben nem kellett más, csak egy telefon…
„A kérdés, hogy miért volt korábban nehezebb, elsősorban a németországi és a nemzetközi politikai helyzettel kapcsolatos. A német kormány az ellenzéki AfD-vel szembeni elnyomó politikájával sajátos tekintélyelvű utat választott és jár Európában – és ezt beépítette a külkapcsolataiba is. Orbán Viktor miniszterelnök azt mondta: az AfD-vel való kapcsolatépítés mindig az államközi kapcsolatok megterhelésével fenyegetett. Annál is hálásabb voltam a meghívásáért. A politikai értelemben vett Berlin és a bevett pártok meggyengültek. A világ átalakulásban van, a politikai viszonyok változnak, új körök rajzolódnak ki. Elég egy pillantást vetni az USA-ra vagy Argentínára, ami megmutatja, hogy mi minden lehetséges Európában.”
Alice Weidel felidézte, hogy a találkozó nagyon barátságos és nyitott légkörben zajlott.
A németországi belpolitikai helyzet mellett szó esett a magyar-német kapcsolatokról, illetve az Európa előtt álló fő kihívásokról, különösen az Európai Unió további fejlődéséről, amely már régen búcsút mondott az európai közösség alapító atyái eredeti szándékának. Egyre inkább erodálják a nemzetállamok szuverenitását, és egy EU-szuperállamra törekednek. Egy ilyen entitás nem nemzet, és nincs minimális kulturális identitása. Mindkettő szükséges előfeltétele azonban a demokratikus felépítésű államok sikerének.
„A miniszterelnökkel egyetértettünk abban, hogy sürgős cselekvésre van szükség.”
„A berlini politikaváltás, amelyet az AfD a lehető leggyorsabban szeretne megvalósítani, mindkét ország számára előnyös lenne – és teljesen új lehetőségeket nyitna meg.”
Budapestről szólva Alice Weidelt lenyűgözte, hogy a magyar főváros milyen tiszta és gondozott – és milyen csendes, nyugodt és barátságos a légkör. Éles kontraszt Berlinnel. Sajnos Németország drámai hanyatlása az ottani városképben is mindenütt jelen van. A Merkel-korszak tizenhat éve és a három éven át kormányzó baloldali jelzőlámpa-kormány felelőtlen migrációs politikája következtében a németek már nem érzik biztonságban magukat saját fővárosukban.
Arra a kérdésre, hogy mit várhat Magyarország, ha az AfD a következő szövetségi kormány része lesz, a pártelnök ígéretet tett arra, hogy a német-magyar kapcsolatokat a kölcsönös tisztelet és a konstruktív együttműködés alapjaira helyezik vissza. Ez magában foglalja a gazdasági kapcsolatok előmozdítását, valamint a biztonság- és migrációs politika terén való együttműködést.
„Az AfD részvételével működő kormánnyal legyőzzük Berlin katasztrofális ideológiai alapú politikáját, amely az országaink elidegenedéséhez is vezetett. A feje tetejéről a talpára állítjuk Németországot, és politikai változást kezdeményezünk a gazdaság-, az energia- és a migrációs politikában. Ahogy a budapesti beszédemben is elmondtam, Magyarország útját fogjuk követni: nem csak Németországnak, egész Európának Magyarországhoz hasonló védőbástyája kell, hogy legyen az illegális tömeges migrációval szemben, amely veszélyezteti jövőbeli életképességünket. Elkötelezettek vagyunk egy olyan politika mellett, amely tiszteletben tartja a nemzetállamok szuverenitását – és ezzel Európát is újra naggyá teszi a »Make Europe Great Again« szellemében, amelyet Orbán Viktor is szívesen alkalmaz”
– szögezte le az AfD társelnöke.