Amerika brutális csodafegyvert tesztel Ukrajnában
Újfajta harci eszköz jelent meg, amit viszonylag kis méretű és súlyú járművekre telepítve is lehet majd használni.Az AM General amerikai hadiipari cég olyan tüzérségi rendszert fejlesztett ki, amit a könnyű fegyverzetű gyalogsági vagy a különleges egységek használhatnak. A mindössze két terepjáróból álló, Humvee 2-CT Hawkeye egyik járműve hordozza a 105 mm-es ágyútarackot, míg a másik a lőszert szállítja. A már évtizedek óta az amerikai hadseregben használt Humvee két ajtós, platós változata megfelelő mozgékonyságot biztosít az egységnek.
Úgy tűnik, hogy ezt, azaz a világ legkönnyebb és legmozgékonyabb tüzérségi rendszerét most a harctéren is kipróbálják, az új harci eszközökből ugyanis az USA küld néhányat Ukrajnának tesztelésre – írja az Infostart nyomán a Mandiner.
A gyártó szerint a mindössze két terepjáróból álló, Humvee 2-CT Hawkeye egyik járműve hordozza a 105 mm-es ágyútarackot, míg a másik a lőszert szállítja. A már évtizedek óta az amerikai hadseregben használt Humvee két ajtós, platós változata megfelelő mozgékonyságot biztosít az egységnek. A Humvee 2-CT Hawkeye a leírás szerint a megállás után mindössze három perc alatt tud leadni két lövést, majd el is hagyja a tüzelőállást.
Az Infostart szerint ez az „üss és fuss” harcmodor nagyban megnöveli a rendszer túlélőképességét, a katonák ugyanis még azelőtt odébb tudnak állni, hogy az ellenség radarjai bemérhetnék a helyzetüket.
⚡️The 🇺🇸United States has sent its new lightweight 105mm reduced-recoil howitzer, the Humvee 2-CT Hawkeye, to 🇺🇦Ukraine for combat testing, AM General program director Mike Evans said.
— 🪖Military news (@front_ukrainian) June 25, 2024
This artillery system is installed, as you might guess, on the chassis of a Humvee vehicle and… pic.twitter.com/bvZ7A3SJNI
A mérnökök megoldották azt is, hogy a fegyvert egy viszonylag kis méretű és súlyú járműre telepítve is lehessen használni. Hagyományos lőszerrel 11,5 km a legnagyobb lőtávolság, míg rakéta póthajtású gránáttal akár 15 km-re lévő célpontok is elérhetők. Az ágyút hárman kezelik, a lőszert pedig a másik járművel utazó négy katona biztosítja a számukra.
Az eredeti cikk a Mandiner oldalán olvasható IDE kattintva.