Angela Merkel lesz a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a Keresztényszociális Unió (CSU) szövetségének közös kancellárjelöltje a szeptemberi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választáson – jelentette ki Horst Seehofer bajor kormányfő, a CSU elnöke egy vasárnapi lapinterjúban.

A politikus a pártszövetségben a menekültügy körül kitört viták lezárására régóta tervezett, a sajtóban megbékélési csúcstalálkozónak nevezett tanácskozásról elmondta, hogy a két párt vezetősége a CSU müncheni székházában február 5-én kétnapos egyeztetést kezd. Ez „nem megbékélési csúcstalálkozó, hanem a jövőre irányuló csúcstalálkozó lesz”, amelyen gazdaságpolitikáról, biztonságpolitikáról, a bevándorlásról és az EU-ról tárgyalnak majd. A legfelső szintű egyeztetést azért kell megtartani, mert „új belpolitikai helyzet van, és az egész világ átalakulóban van”.

„A csúcstalálkozó után Angela Merkel a CSU és a CDU közös kancellárjelöltje lesz” – szögezte le Horst Seehofer, aki eddig tartózkodott attól, hogy egyértelműen állást foglaljon a hivatalban lévő kancellár jelölése mellett.

Angela Merkel „nemcsak elsőosztályúan képviseli Németországot, hanem vezető is a nemzetközi porondon”, és a CSU-nak az az érdeke, hogy továbbra is „erős” kormányfője legyen Németországnak – mondta a párt elnöke.

A CSU „Angela Merkellel meg tudja valósítani legtöbb elképzelését” – tette hozzá.

A befogadható menekültek évi 200 ezer fős felső határának kijelölése ügyében ugyan „még eltérnek a vélemények”, de más kérdéseket tekintve „messze több a közös pont a kancellárral”, és ez indokolttá teszi, hogy a két párt együtt kezdjen hozzá a választási kampánynak.

Horst Seehofer kiemelte, hogy a CSU nem változtatja meg a menekültbefogadási felső határ ügyében elfoglalt álláspontját, mert helyesnek tartja az elképzelést, és nem akarja rontani a hitelességét. Azonban a közös választási program mellett lesz egy külön, CSU-s „Bajorország terv”, amelyben „nagyon világosan benne lesz a felső határ”.

Az uniópártok választási győzelme után pedig a CSU gondoskodik arról, hogy a követelés bekerüljön a kormányprogramba, éppen úgy, mint a külföldieket terhelő autópályadíj esetében, amelyet Angela Merkel elutasított, mégis a kormányprogram része lett és törvényt hoztak róla.

Menekültbefogadási „felső határ nélkül nincs koalíció a CSU-val” – jelentette ki Horst Seehofer.

MTI