2019 augusztusában mérték ez idáig a menekültkérelmek hónapokra lebontott legmagasabb számát, ami akkor közel 50 ezer volt, ezt követően a koronavírus-járvány visszavetette a migrációs hullámot.

Hirdetés

A felmérés azt mutatja, hogy augusztusban a legtöbb menedékkérelemért folyamodó ember szíriai, afgán, illetve indiai állampolgárságú volt. Az év eleje óta a legtöbb menedékkérőt Németország jelentette.

Németország ez év augusztusában 16 950 menedékkérőt fogadott be, 22 százalékát az összes kérelmezőnek. Ausztria mintegy 14 ezer, Franciaország közel 12 ezer, Spanyolország több mint 8600, Olaszország pedig körülbelül hatezer menekültnek biztosított védelmet ugyanebben a hónapban. Ebben az öt tagállamban fogadták be az első alkalommal menedéket kérők 74 százalékát.

Az Eurostat szerint a népességszámához viszonyítva 2022 augusztusában Ausztriában volt a legnagyobb az első alkalommal nyilvántartásba vett kérelmezők aránya, 1563 kérelmező egymillió lakosra vetítve, ezt követte Ciprus és Horvátország. A legalacsonyabb arány Magyarországon volt, ahol millió lakosonként egy menedékkérelmet rögzítették abban a hónapban.

Augusztusban a több mint 77 ezer menedékkérő közül 6100-an utólagos kérelmezők voltak, olyanok, akik korábbi kérelmük elutasítását követően újra megpróbálkoztak a menekültstátusz megszerzésével.

Február végétől, miután Oroszország megtámadta Ukrajnát, az ukrán menedékkérők száma nagymértékben megnőtt, de a következő hónapokban csökkent az arányuk. Ennek oka az is, hogy az Ukrajnából menekülők átmeneti védelemben részesülnek – tette hozzá jelentésében az Eurostat.

Korábban írtuk