Szimpóziumot tartottak Bécsben az Európát elárasztó tömeges migráció miatt. A rendezvény Norbert Hofer köztársaságielnök-jelölt kampányának nyitánya volt. A Demokrata helyszíni riportja.
A cikk emailben történő elküldéséhez
kattintson ide,
vagy másolja le és küldje el ezt a linket: https://demokrata.hu/vilag/ausztria-valtozast-akar-92424/
Szimpóziumot tartottak Bécsben az Európát elárasztó tömeges migráció miatt. A rendezvény Norbert Hofer (FPÖ) köztársaságielnök-jelölt kampányának nyitánya volt. Az eseményen a jelölt mellett részt vett az FPÖ elnöke, Heinz-Christian Strache és az egykori cseh államfő, Václav Klaus. A rendezvényen ott jártak a Demokrata munkatársai is.
Ausztria december 4-én újra szavaz. Két hét múlva tartják a megismételt köztársaságielnök-választás második fordulóját, amelyet hivatalosan a gyári hibás borítékok miatt halasztottak el október 2-áról az első adventvasárnapra.
Ausztriában azonban senki nem veszi komolyan, hogy a szavazás elhalasztásának valódi oka a borítékok ragasztásának hibája lett volna. Bécsben az idei adventet beárnyékolja a tömeges migráció, az utcákat ellepő idegenek, a bűnözés: a hajdan elegáns, szerethető, kedélyes város ma egy ellentmondásokkal és indulatokkal teli, vibráló metropolisz.
A zsúfolásig megtelt teremben, ahová a férőhelyek korlátozott száma miatt előzetes regisztrációra volt szükség, mintegy hat-hétszáz FPÖ-szimpatizáns várta izgatottan, hogy a rendezvény szónokai megérkezzenek. Egyikük, Inge Rauscher, a Haza és Környezet nevű civil kezdeményezés elnökasszonya, a Demokratának elmondta, szerinte teljes képtelenség, hogy egy cég, amely évek óta gyárt levélborítékot országos szintű választásokhoz, egyszer csak ne legyen képes a megfelelő borítékok legyártására.
– Mégis hogyan lehetséges, hogy sem a belügyminisztérium illetékesei, sem a választási hatóság vezetője, Robert Stein (SPÖ) nem vette észre a hibát, még mielőtt a hibás borítékokat kiküldték volna a szavazóknak? Amikor mindez kiderült, lett volna még idő bőven, akár új, levélben küldhető szavazócédulák legyártására is – véli.
Ez csak ürügy, mondja Inge Rauscher. De mi lehetett a valódi ok? Szerinte egyértelmű: ha Norbert Hofer október 2-án megnyeri az elnökválasztást, a Kanadával kötendő CETA szabadkereskedelmi megállapodást Ausztria nem szavazza meg. A CETA ugyanis olyan államközi szerződés, amely a köztársasági elnök aláírása nélkül nem léphet életbe.
– Norbert Hofer már október 2-át megelőzően nyilvánvalóvá tette, hogy a CETA szabadkereskedelmi egyezményt sem mint megválasztott köztársasági elnök, sem mint a köztársasági elnök képviseletét ellátó testület tagja, az osztrák nép egyértelmű felhatalmazása nélkül nem támogatja.
Inge Rauscher szerint az osztrákok többsége elutasítja a Kanadával, illetve az USA-val kötendő szabadkereskedelmi egyezményt. Nem támogatják a vámunió további bővítését, mint ahogy azt sem, hogy multicégek által választott bíróságok dönthessenek vitás kérdésekben, mert az szerintük a jogállamiság, illetve a képviseleti demokrácia végét jelentené. Emellett a vámunió további bővítése az osztrák gazdaság számára óriási piacvesztéssel járna, mondta a Haza és Környezet elnöke, aki azt is hozzátette, civil szervezetük kezdettől fogva támogatta Norbert Hofer kampányát.
Milyen esélyekkel indul Hofer? Egy másik FPÖ-szimpatizáns, Charlotte szerint Norbert Hofer esélyei nagyon jók, de a közvélemény-kutatók most is fej fej melletti, szoros eredményt prognosztizálnak.
– Nem lehet hinni a méréseiknek, mert szándékosan torzítanak, hogy ily módon is befolyásolják a közvéleményt. Pedig Hofernek nyernie kell, Ausztria jövője a tét – teszi hozzá, helyet szorítva a most érkező professzor dr. Hans Köchlernek, az International Progress Organisation elnökének.
– Jöjjön, professzor úr! – invitálják a hölgyek, majd bemutatnak bennünket egymásnak.
Hans Köchler átveszi a szót. Szerinte most a legfontosabb feladat a migráció megfékezése és a határok biztosítása úgy, ahogy ezt Magyarország teszi.
– Ezért támogatom Norbert Hofert, és ezért vagyok itt ma este – szögezi le.
– Ausztriában rekordot dönt a munkanélküliség – teszi hozzá Charlotte, aki szerint nincs szükség illegális bevándorlókra, és szeretné tudni, hogy kivel fogják megfizettetni a tömeges bevándorlás árát. – Világos beszédre és őszinte szavakra van szükség. Elegünk van a manipulációból és a hazugságokból. Változást akarunk.
Hatalmas tapsvihar közepette lép a terembe Václav Klaus, egykori cseh államfő, Heinz-Christian Strache, az FPÖ elnöke, valamint az FPÖ köztársaságielnök-jelöltje, Norbert Hofer.
Václav Klaus örömmel fogadta az FPÖ meghívását. Mint közli, azért van itt ma este, hogy elmondja, a Brexit és Trump győzelme után Európában is változásra van szükség.
– A mára kialakult helyzetért nem a migránsok a felelősek. Ezt a helyzetet a politika hozta létre, a felelőtlenség politikája, amely elsősorban a német politikusokat terheli.
Klaus kitért a terrorizmusra is. Szerinte nem is a terrorizmus a legfőbb probléma. Meggyőződése, hogy Európát a tömeges migráció mindenfajta terrorizmus nélkül is tönkre tudja tenni. Ha nem következik be változás, a hajdani cseh politikus a Csexitet sem tartja kizártnak, mert szerinte háború tombol Európában, szerencsére egyelőre csak az eszmék, az ideák és értelmezések szintjén.
– A szabad gondolatokat a politikailag korrekt elit elnyomja, veszélybe került a nemzetállamok szuverenitása.
Heinz-Christian Strache, az FPÖ elnöke méltatta Václav Klaus szavait és felhívta a figyelmet arra, hogy a népvándorlás nem spontán folyamat, hanem egy tudatos módszer eredménye, amelynek hátterében olyan politikai érdekek állnak, amelyek szembemennek az európai emberek akaratával. Heinz-Christian Strache az FPÖ miniszterelnök-jelöltje, aki megválasztása esetén Ausztria semlegességét tartja a legfontosabb feladatának, amelyben egyenlő távolságot kíván fenntartani azt Egyesült Államokkal és Oroszországgal.
A pártelnök szerint Európa képes lenne megvédeni magát a tömeges migrációval szemben, de ehhez eddig hiányzott a politikai akarat.
– Nem akarjuk Európa iszlamizációját – szögezi le, hozzátéve, hogy lát reményt a változásra, amelynek egyik előmozdítója a most megválasztott Donald Trump lehet.
Norbert Hofer osztrák államfőjelölt következik a pódiumon. Megígéri, hogy megingathatatlan lesz, mert „nem engedhetjük át a világot marxistáknak, kommunistáknak és zöldeknek”.
– Ez a mi hazánk, amit a szüleink és nagyszüleink hagytak ránk, ezt az országot kell megvédenünk, és sértetlenül továbbadnunk a gyerekeinknek. A demokrácia legnagyobb ellensége a hazugság: amikor megindult a tömeges migráció, a kormány ahelyett, hogy megtette volna a megfelelő lépéseket, kapukról beszélt, meg oldalsó szárnyakról. Én ezt a kormányt elküldtem volna – szögezi le Hofer.
A külpolitikáról szólva elmondja: egyenlő távolságot szeretne tartani Franciaországtól és Németországtól. Emellett új szövetségeseket keres egy új modellhez. Ez Magyarországot, a Cseh Köztársaságot, Romániát, Szerbiát, Szlovéniát, illetve Horvátországot jelenti, a hasonló kultúrájú országokat, mert szerinte az egykori Monarchia államainak össze kell fogniuk, hogy nagyobb súlyt kapjanak az unión belül a sorsdöntő szavazásokon.
– Létre akarok hozni egy ellensúlyt. Ez lesz a nagy feladat, ha megválasztanak – teszi hozzá.
Az osztrák választóknak december 4-én el kell dönteniük, hogy mit akarnak, kibe helyezik a bizalmukat. Európa megmentése a tét.
Hernádi Zsuzsa
Fotók: Hernádi Zsuzsa
Az FPÖ jelöltje
Norbert Hofer 1971. március 2-án született Vorauban. Repülőmérnökként végzett, majd 1991–1994 között a Lauda Air Engineeringnél dolgozott rendszermérnökként, és több továbbképzésen is részt vett. Politikai pályafutása 1994-ben kezdődött, a Szabadságpárt helyi tagszervezetéhez csatlakozott. Két évvel később párttitkár lett. 2003-ban siklórepülés közben súlyos baleset érte. Az FPÖ államfőjelöltje nős, négy gyermeke van.
– Mi az életfilozófiája?
– Kemény tettek, barátságos szavak.
– Mi az erőssége?
– Az akaraterő és az optimizmus.
– És a gyengéje?
– Néha nem tudom úgy elfogadni a dolgokat, ahogy vannak.
– Melyik teljesítményére büszke a leginkább?
– Hogy fel tudtam állni a tolószékből.
– Mi hiányzik a boldogságához?
– Aki ilyeneken gondolkodik, boldogtalanságra kényszeríti önmagát.
– Mitől esik kétségbe?
– Attól, hogy a jelenleg hatalmon lévő politikusok néhány hónap alatt mindent eljátszanak, amit a szüleink és nagyszüleink felépítettek.
– Ki a példaképe?
– II. József.
– Mely kulináris élvezeteket részesíti előnyben?
– Nincs jobb egy friss almánál.
– Mi ön szerint a legsürgetőbb politikai feladat?
– A határaink védelme.
– Hol szeret nyaralni?
– Szívesen töltöm a szabadságomat Dél-Burgenlandban.
– Mi a legfőbb álma?
– Ha kiszállok a politikából, újra repülni szeretnék.