Az EB kedden elítélheti Olaszországot
Az olasz kormány az új költségvetéssel konfrontációs pályára helyezkedett az Európai Bizottsággal szemben.Az Európai Bizottság megkapta határidőre a római kormány levelét, és annak alapján kedden dönt a következő lépésekről az aggályosnak tartott jövő évi olasz költségvetési tervezettel kapcsolatban – közölte a brüsszeli testület szóvivője hétfőn.
Fotók: MTI/EPA, szerk.
Sajtótájékoztatóján Margarítisz Szkínász szóvivő elmondta, hogy a bizottság tagjai kedden megvitatják az ügyet, és utána döntenek arról, hogy miként járjanak el.
Olaszországnak hétfő délig kellett válaszolni a jövő évi büdzsével kapcsolatos brüsszeli aggályokra. A levélben Giovanni Tria olasz gazdasági miniszter azt írta: „tisztában vannak vele, hogy olyan költségvetés-politikai utat választottak, amely nincs összhangban az európai uniós szabályokkal”.
Az olasz kormány elődjénél lényegesen nagyobb költségvetési hiánycélt tűzött ki a következő három évre, és ezzel konfrontációs pályára helyezkedett az Európai Bizottsággal szemben, nyugtalanságot okozva egyúttal a pénzügyi befektetők körében.
Az olasz tervezetet a múlt heti EU-csúcson több tagállami vezető is bírálta, többek között a holland kormányfő és az osztrák kancellár.
A bizottság csütörtökön levélben figyelmeztette Rómát, hogy a jövő évi büdzsé számai „súlyos és nyilvánvaló megsértését” jelentik az uniós kötelezettségeknek, a stabilitási és növekedési paktum előírásainak, a hiánycélok eltérése pedig „példa nélküli”.
Az üzenet az első lépés afelé, hogy a bizottság visszautasítsa a javaslatot, amire még soha nem volt példa.
Giuseppe Conte olasz miniszterelnök azonban „gyönyörűnek” nevezte a tervezetet, és úgy vélekedett, hogy ebben nincs semmi különös, más országok is szoktak kapni ilyen leveleket hasonló helyzetben, szerinte ráadásul Brüsszel kettős mércét alkalmaz.
Jean-Claude Juncker, a bizottság elnöke a vádat visszautasította, aláhúzva, hogy nincsenek negatív előítéleteik, az olasz tervezetet ugyanolyan szigorúan fogják megvizsgálni, mint más országok esetében. Hozzátette azt is, hogy a korábbiakban rendkívül elnézőek voltak Rómával, mivel „Olaszország az Olaszország”. Ezzel egy nagy felháborodást keltő korábbi kijelentését fordította át, amikor azzal indokolta, hogy miért nem indítottak eljárást Párizs ellen a túlzott államháztartási hiánya miatt, hogy „Franciaország az Franciaország”.
Egyes szakértők szerint a helyzet további növelheti a piaci bizonytalanságot az euróövezet harmadik legnagyobb gazdaságának számító Olaszországgal szemben.
Az olasz költségvetés a kormányzati kiadások 2,7 százalékos nominális növekedésével számol, miközben ez nem lehetne több 0,1 százaléknál. A deficitet pedig jövő évben a bruttó hazai termék (GDP) 2,4 százalékában szabnák meg, az előző kormány által vállalt 0,8 százalékkal szemben. Olaszország államadóssága a GDP körülbelül 130 százaléka, ami a második legmagasabb az Európai Unióban.
Az olasz kormány akkor is megemeli a hiánycélt, ha ez nem tetszik Brüsszelnek – jelentette ki Matteo Salvini olasz miniszterelnök-helyettes hétfőn, miután Róma bejelentette Brüsszelnek, hogy nem módosítja az Európai Bizottság által aggályosnak tartott jövő évi olasz költségvetési tervezetet.
Matteo Salvini azt mondta, az olasz kormánynak ne Brüsszel diktálja, milyen költségvetése legyen Itáliának. A Liga olasz kormánypárt vezetője hangsúlyozta, hogy ha az Európai Bizottság nem hagyja jóvá az olasz költségvetési tervezetet, a római kormány akkor is „megy előre” és megemeli a hiánycélt.