Jelentésében a stockholmi székhelyű ügynökség azt írta, hogy az EU-ban a lakosságra vonatkozó általános kockázat egyelőre alacsony, ugyanakkor azt ajánlotta, hogy a tagállamok közegészségügyi hatóságai továbbra is folytassanak olyan tervezést, amely magas szintű felkészültséget tesz lehetővé, és indítsanak figyelemfelkeltő kampányokat a betegség terjedésének gyors észlelése és az arra való reagálás érdekében.

Hirdetés

„A hatékony felügyelet, a laboratóriumi vizsgálatok, a járványügyi vizsgálat és a személyes érintkezések nyomon követésére szolgáló kapacitások biztosítása létfontosságú lesz a fertőzéses esetek felderítéséhez és a válaszlépések aktiválásához az EU-ban” – olvasható a kockázatértékelésben.

Az afrikai kontinensről behozott fertőzésben megbetegedettek száma növekedni fog, ezért – tekintettel az EU és Afrika közötti szoros kapcsolatra is – az ECDC azt javasolja, hogy a tagállamok adjanak ki utazási tanácsokat a fertőzés által érintett területekre látogatók vagy onnan visszatérők számára. Ajánlják továbbá, hogy a szóban forgó területekre utazók konzultáljanak egészségügyi szolgáltatójukkal a betegség elleni védőoltásra való jogosultsággal kapcsolatban.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerdán jelentett be globális közegészségügyi veszélyhelyzetet az új majomhimlő-vírus terjedése miatt, amelyet az Mpox-Klade I vírusváltozat okoz.

A Kongói Demokratikus Köztársaságban 2023 januárja óta a majomhimlő járványos terjedése miatt 27 ezer megbetegedést és több mint 1100 halálesetet jelentettek. Az új vírusvariáns már Ugandában, Ruandában, Burundiban és Kenyában is megjelent, és csütörtökön Svédországból jelentették az Mpox-Klade I vírusváltozat első megerősített, Afrikán kívüli esetét, azóta a kór Pakisztánba is megjelent.

Korábban írtuk