A bírói testület úgy ítélte meg, hogy a szerző véleménynyilvánításhoz való joga ezzel sérelmet szenvedett.

Hirdetés

A strasbourgi testület sajtóközleménye szerint a mesekönyv 2013-ban jelent meg a litván kulturális minisztérium és a litvániai oktatástudományi egyetem támogatásával, majd nem sokkal később, az egyetemhez érkező panaszok miatt felfüggesztették a terjesztését, azzal az indokkal, hogy „perverzióra buzdít”.

A könyv kilenc-tízéveseknek szóló meséket tartalmazott, amelyek a közlemény szerint „a megbélyegzésről, a zaklatásról, a szétvált családokról, a fogyatékkal élőkről és a migránsokról szóltak”. A könyvben szereplő hat mese közül kettő az azonos nemű személyek közötti kapcsolatokkal foglalkozott. A könyv terjesztését később engedélyezték, azonban az újságírói etikai felügyelőség megállapította: az azonos nemű párokat bemutató két mese nem felel meg a kiskorúak védelméről szóló törvény előírásainak. Ezért a hatóság azt javasolta, hogy a mesekönyvet olyan címkével lássák el, amely felhívja a figyelmet, hogy annak a tartalma káros lehet a 14 éven aluli gyermekek számára.

A felperes, a könyv szerzője 2019-ben az EJEB-hez fordult azt állítva, hogy ezeket az intézkedéseket kizárólag azért hozták, mert a könyv pozitívan ábrázolja az azonos neműek közötti kapcsolatokat.

Korábban írtuk

A strasbourgi testület határozatában elutasította a litván kormány érveit, miszerint a szóban forgó mesék népszerűsítenék az azonos neműek közötti kapcsolatokat, ehelyett azt hangsúlyozta, hogy a mesekönyv „a társadalom minden tagjának tiszteletére és elfogadására” ösztönöz.

A bíróság Litvániát 17 ezer euró (6,7 millió forint) megfizetésére kötelezte, az összeget az azóta balesetben elhunyt szerző anyjának kell kifizetni, aki lánya halála után tovább vitte az ügyet.