Fotó: ShutterStock.com (illusztráció)
Hirdetés

A negyedik napjához érkezett voksoláson az új államfő megválasztásához elegendőnek számított az ötven plusz egy százalékos támogatottság, vagyis 505 szavazat.

A voksoláson a felső- és alsóház, valamint a tartományok küldöttei közül 981-en vettek részt: 441-an tartózkodtak, 261 politikus üres cédulával voksolt. A legtöbb szavazatot, 166-t Sergio Mattarella, a távozó államfő kapta, a második helyre az ügyész Nino Di Matteo került 56 vokssal.

A Matteo Salvini vezette Liga előre jelezte tartózkodását, az Öt Csillag Mozgalom (M5S)tagjai pedig – a párt bejelentése szerint – fehér cédulát dobtak az urnába.

A hétfőn kezdődött államfőválasztás minden eddigi fordulója többség nélkül zárult.

Korábban írtuk

A legutolsó forduló azonban elkezdte vázolni a pártok akaratát: Sergio Mattarella szerdán 125 szavazatot kapott, most 166-ot. Ez azt jelenti, hogy egyre szélesebb annak támogatása, hogy más megoldás hiányában Mattarella maradjon az elnöki palotában.

A hét éves mandátuma végéhez érkezett, nyolcvanéves Sergio Mattarella hónapok óta ismétli, hogy nem kíván újabb hétéves mandátumot vállalni. Az államfőválasztás alatt Mattarella közösségi oldalain folyamatosan az elnöki palotából történő kiköltözése felvételei láthatók.

Az új államfőt február 4-ig kell beiktatni. Korábban Mattarella elődje, a szintén baloldali Giorgio Napolitano vállalt egymás utáni két mandátumot, de a másodikat idő előtt befejezte. A Mattarellára leadott szavazatok azt mutatják, hogy – a Liga és az M5S nélkül -, ki az, aki jelenleg a legnagyobb támogatottságot élvezi.

Elemzők sokatmondónak tartják a Nino Di Matteóra adott szavazatokat is, mivel ezek a függetlenek frakciójától érkeztek, bizonyítva, hogy egységes voksot képviselnek, nem megosztottak, és egyelőre nem állíthatók más frakciók oldalára.

A választás pénteken folytatódik, amikor szintén elegendő lesz az abszolút többség.

Az olasz belpolitikai gyakorlat szerint előbb-utóbb „előbukkan” majd annak a jelöltnek a neve, aki vonzó lesz majd a többség számára, de ehhez a pártok közötti megállapodás szükséges az elnök személyéről éppúgy, mint a kormányfőről, aki vagy Mario Draghi marad, vagy más helyettesíti a következő egy évre. a 2023-as választásokig.

Az államfői posztra esélyesek listáján továbbra is Mario Draghi neve szerepel, a kereszténydemokrata Pierferdinando Casinié, valamint Elisabetta Bellonié, akinek jelölését azonban azonban sokan megkérdőjelezik, mivel a parlament nemzetbiztonsági bizottsága (Copasir) elnökéről van szó.

Az elnökválasztás felgyorsítására a Liga azt javasolta, hogy pénteken két voksolási fordulót tartsanak. Erről azonban még nem született hivatalos döntés.