Az ENSZ-vezető szerint is csak egy részük menekült
A Földközi-tengeren az Európai Unió felé igyekvő embereknek csak egy része menekült - mondta az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának vezetője.A Földközi-tengeren az Európai Unió (EU) felé igyekvő embereknek csak egy része menekült, ezért az EU tagállamainak képessé kell válniuk arra, hogy „gyorsan hazaküldjék” mindazokat, akiket nem illet meg a menedékjog – hangsúlyozta az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) vezetője egy szerdai német interjúban.
Fotó: MTI, archív, illusztráció
Filippo Grandi a Bild című lapnak adott interjúban kiemelte, hogy az érkezők közül sokan nem menekültek, és azért akarnak bejutni az EU-ba, hogy munkát szerezzenek és jobban éljenek.
„Azért jönnek, mert a világnak van egy gazdag és egy szegény része”, a gondot pedig az okozza, hogy a menekültek és a hazájukat gazdasági okok miatt elhagyó emberek együtt érkeznek, „a két áramlat összekapcsolódik”, és a nyilvánosságban folytatott viták egyre hevesebbek, „mert nem válik világossá ez a különbség”.
Az EU-s országoknak a menedékjogi visszaélések megakadályozásáért törekedniük kell arra, hogy a menedékjogi kérelmek elbírálása alapos és gyors legyen, a védelemre nem szoruló embereket pedig „természetesen emberségesen”, de gyorsan vissza kell juttatni a hazájukba. Ehhez azonban megállapodásokat kell kötni azokkal az országokkal, amelyekből a védelemre nem szoruló emberek származnak, ami nagy feladat az EU-s tagállamoknak, és a UNHCR nem tudja megoldani helyettük – fejtette ki az ENSZ menekültügyi főbiztosa.
Az olasz diplomata Matteo Salvini olasz belügyminiszter tevékenységével kapcsolatban kiemelte, hogy a Liga nevű párt vezetőjének igaza van abban, hogy „nem volt fair Olaszországot éveken keresztül magára hagyni” a menekültügyi problémákkal, és az is igaz, hogy a Földközi-tengeren az EU felé irányuló migrációt hatékonyabban kell kezelni és „a menekülteket jobban szét kell osztani az EU-ban”.
„Azonban mélységesen helytelen arról beszélni, hogy invázió zajlik Európa ellen, és olyan földrész vagyunk, amelyet megszállnak emberek, akik azért jönnek, hogy kihasználjanak minket” – tette hozzá Filippo Grandi.
Mint mondta, az ilyen kijelentések „rendkívül veszélyesek is, mert ez a fajta nyelv megbélyegzi a menekülteket, a migránsokat és másokat, és legitimációt és támogatást ad a rasszizmusról, a gyűlöletről és az idegenellenességről folytatott diskurzus egy olyan formájának, amely mélységesen ellentétes az európai értékekkel, amelyekben valamennyien hiszünk”.
A UNHCR vezetője a Bild hírportálján ismertetett interjúban a többi között arról is szólt, hogy szerinte nincs menekültügyi, migrációs „szükséghelyzet” Európában. „Éppen most érkeztem vissza Bangladesből, ahol egymillió menekült él a legrosszabb körülmények között. Ott tényleg van szükséghelyzet, Európában viszont nincsen” – mondta Filippo Grandi.