Kaja Kallas Muhammad Musztafával, a Palesztin Hatóság miniszterelnökével, és Dubravka Suicával, a Földközi-tenger térségéért felelős uniós biztossal tartott közösen sajtótájékoztatót a két fél közötti első, úgynevezett magas szintű párbeszédet követően.

Hirdetés

Kallas hangsúlyozta: Ciszjordániában komoly aggodalomra ad okot a helyzet romlása: több tízezer embert kitelepítettek, valamint korlátozták az alapvető szolgáltatások – mint az egészségügy és az oktatás – elérését. Az EU határozottan ellenzi Izrael telepespolitikáját, különösen Kelet-Jeruzsálemben és annak környékén – húzta alá.

Az Izrael és a Hamász palesztin szélsőséges szervezet közötti gázai fegyveres konfliktussal kapcsolatban kijelentette, hogy az Európai Unió álláspontja egyértelmű: nincs katonai megoldás erre a háborúra, a tárgyalások újraindítása az egyetlen út, hogy mindkét oldalon megszűnjön a szenvedés.

A főképviselő továbbá kifejezte szolidaritását a palesztin néppel a Gázában tapasztalt súlyos veszteségek miatt, elítélte a humanitárius segélyek blokádját, és felszólította Izraelt a segélyezés teljes helyreállítására.

Korábban írtuk

Mint mondta a hétfői tanácskozás nemcsak a sürgős problémákat érintette, hanem a hosszú távú együttműködés alapjait is lefektette. Az EU elismeri a Palesztin Hatóság reformtörekvéseit, amelyek kulcsfontosságúak a Gázai övezet jövőbeni kormányzásához, és felhívta a figyelmet arra, hogy az EU hétfőn egy új többéves támogatási csomagot hagyott jóvá a palesztinok számára, amely 1,6 milliárd eurót jelent a következő két évre.

Muhammad Musztafa nyilatkozatában arról beszélt, hogy Izrael több mint 50 ezer embert ölt meg Gázában, Ciszjordániában pedig tömeges kitelepítések és földelkobzások zajlanak egyre gyorsabb ütemben.

„Amit tapasztalunk, az nem csupán egy háború – ez kísérlet egy népnek és törekvéseinek eltörlésére” – hangsúlyozta.

Mint mondta, tartós béke csak akkor lehetséges, ha van elszámoltathatóság, és Izraelt felelősségre kell vonni a Gázában elkövetett bűntettekért, valamint a nemzetközi jog megsértéséért Ciszjordániában és Gázában. Figyelmeztetett, hogy a hallgatás és halogatás a büntetlenséget táplálja.

Kiemelte: „életeket kell menteni”, a túszokat és fogvatartottakat szabadon kell engedni, és a humanitárius segélyeknek el kell jutniuk a rászorulókhoz.

Hangsúlyozta Gáza újjáépítésének sürgősségét a lakosság kitelepítése nélkül. Az EU és az Iszlám Együttműködés Szervezete által támogatott arab újjáépítési terv világos megoldási irányt kínál erre – jelentette ki.

Szavai szerint a palesztin fél elköteleződött a béke és reformok iránt, és stratégiai partnerséget kíván kiépíteni az EU-val az úgynevezett Új Mediterrán Paktum keretében. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a Palesztin Hatóság politikai vagy gazdasági gyengítése nemcsak a palesztinokat veszélyezteti, hanem az egész térség stabilitását.

Musztafa köszönetét fejezte ki azoknak az EU-tagállamoknak, amelyek már elismerték az önálló Palesztinát, és felszólította azokat az országokat, amelyek ezt még nem tették meg, hogy mielőbb ismerjék el a palesztin államiságot.

Dubravka Suica ismertette a hétfőn, az Európai Bizottság által bejelentetett 1,6 milliárd eurós támogatási csomag részleteit.

Mint mondta, néhány héten belül elindítják a palesztinokat támogató donorplatformot, hogy biztosítsák a támogatási csomag átlátható végrehajtását és nyomon követhessék a reformokat.

„A mi támogatásunk kulcsfontosságú, de önmagában nem elég. A cél, hogy ez a támogatás ösztönző legyen más – különösen arab – donorországok bevonására, és Izrael is játsszon szerepet például a palesztin vámbevételek felszabadításával. Ők is részesei kell, hogy legyenek a megoldásnak” – hangsúlyozta az Európai Bizottság tagja.