Az EU Száhel-térségért felelős vezető diplomatái egyeztetnek Csád fővárosában
Az Európai Unió (EU) Száhel-térségért felelős vezető diplomatái egyeztetnek Csád fővárosában – közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) hétfőn az MTI-vel.A tárca közleménye szerint magyar kezdeményezésre egyeztetnek kétnapos csádi munkalátogatáson az EU Száhel-térségért felelős diplomatái N’Djamenában. Az esemény kiemelt témája a nemzetközi terrorizmus elleni közös harc, az illegális migráció megfékezése, valamint a humanitárius segítségnyújtás.
Magyarország álláspontja, hogy az Európai Unió biztonsága egyebek mellett a Száhel-övezetben kezdődik: az egyik legnagyobb biztonsági fenyegetést Európa számára is a déli irányból érkező migráció jelenti – írta a KKM rámutatva: az ennek egyik kiváltó okaként számontartott terrorizmus elleni fellépést a magyar EU-elnökség egyik kiemelt feladatának tekinti.
Magyarország 2024 második felében tölti be az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztét, kiemelt figyelmet fordítva a Száhel-övezetben történő európai uniós szerepvállalásra. A magyar kormány szerint, ami a Száhel-régióban történik, az megjelenik Európa határain is, ezért van szükség arra, hogy az EU aktív szerepet vállaljon a partneri viszonyban együttműködő Csád stabilitásának megőrzésében – olvasható a közleményben.
A minisztérium közölte: a kétnapos esemény a magyar elnökség kezdeményezésre jött létre, melyen az európai uniós diplomatákon kívül részt vesznek az ENSZ és a csádi kormány képviselői is. A 2024. november 11-12. közötti csádi találkozón Magyarországot a KKM részéről a humanitárius és fejlesztési tevékenységet megvalósító Hungary Helps Ügynökséget felügyelő államtitkár, Azbej Tristan képviseli.
A delegáció tagjai még Máthé László Eduárd nagykövet, a szub-szaharai térségben megvalósuló magyar összkormányzati tevékenységek külpolitikai összehangolásáért felelős miniszteri biztos, és Kovács Péter, a Hungary Helps Ügynökség vezérigazgatója.
Mint ismeretes, a magyar kormány komplex támogatási csomagot nyújt Csádnak. Ennek szerves részét képezi a humanitárius, fejlesztési, gazdasági, illetve védelmi-biztonsági együttműködés is: utóbbi célja a nemzetközi terrorizmus elleni közös fellépés. Mindez illeszkedik azon kormányzati törekvések körébe, mely szerint a biztonsági és migrációs problémákat azok keletkezési helyén, a forrásországokban szükséges kezelni, a megelőzésre helyezve a hangsúlyt – olvasható.
A tárca emlékeztetett, Magyarország és Csád átfogó stratégiai együttműködést kötött 2024. szeptember 9-én, miután Orbán Viktor miniszterelnök a Karmelita kolostorban tárgyalt Mahamat Idriss Déby Itnóval, a Csádi Köztársaság elnökével.