Fotó: MTI/EPA/Consolidated News Photos pool/Ron Sachs
Peter Hegseth új amerikai védelmi miniszter (b) beszédet mond, miután letette hivatali esküjét J. D. Vance amerikai alelnök (j) elõtt a washingtoni Eisenhower kormányzati irodaházban 2025. január 25-én.
Hirdetés

„Teljes mértékben osztom a gyűlöletedet az európai ingyenélőkkel szemben. SZÁNALMASAK” – írta Hegseth válaszul Vance-nek, amikor az amerikai alelnök megkérdőjelezte, hogy az Egyesült Államoknak kéne az élére állnia azoknak a törekvéseknek, amelyeknek célja a húszi lázadók által szított erőszak visszaszorítása és a Vörös-tengeri hajózási útvonalak újbóli biztonságossá tétele.

Vance ezzel szembement Donald Trump elnökkel, aki arra szólította fel az amerikai katonai vezetőket, hogy fokozzák az Irán által támogatott, jemeni húszi terrorszervezetekkel szembeni csapásokat. A húszi felkelők a Hamász Izrael elleni, 2023. október 7-ei merénylete óta egyre több támadást intéznek kereskedelmi hajók ellen.

A hónap eleji offenzívát követően Vance egy kiszivárgott Signal-beszélgetésben arra hívta fel többek között Hegseth, Marco Rubio külügyminiszter, Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó és John Ratcliff CIA-igazgató figyelmét, hogy az amerikai kereskedelemnek mindössze „3 százaléka halad át a [Szuezi-csatornán], az európainak viszont 40 százaléka”.

„Reális a veszélye annak, hogy a közvélemény ezzel nincs tisztában” – tette hozzá a Földközi- és a Vörös-tengert összekötő útvonalra utalva, amely létfontosságú az európai,közel-keleti és ázsiai hajóforgalom számára. – „Nem vagyok biztos benne, hogy az elnök látja, ez mennyire nincs összhangban az Európával kapcsolatos, jelenlegi üzeneteivel”.

Korábban írtuk

„Ha szerintetek lépjük meg, akkor lépjük meg. Csak utálom, hogy már megint nekünk kell kihúznunk Európát a csávából” – hangsúlyozta.

Az Egyesült Államok legfőbb szövetségeseire vonatkozó, megalázó megjegyzések ellenére azonban az európai vezetők feltűnően szűkszavúan reagáltak, amikor a Fox News Digital megkereste őket, és a nagy nyilvánosság előtt szinte senki nem nyilatkozott a kérdésről.

Mindez arra utalhat, hogy az európai vezetők azért hallgatnak, mert egyelőre nem tudják, hogyan alakítsák kapcsolataikat egy olyan szövetségessel, amely mostanában rendszeresen ellenük beszél.

„A valóságban valószínűleg létezik egyfajta európai ingyenélési hajlam, amely arra alapoz, hogy úgyis csak az Egyesült Államok képes szembeszállni a húszikkal és megállítani őket” – nyilatkozta a Fox News Digitalnak Alan Mendoza, a Henry Jackson Society – egy londoni székhelyű, nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozó agytröszt – ügyvezető igazgatója. – „A húszik egy sivatagi, szedett-vedett terroristacsoport, és a legtöbb európai államnak nincsenek meg a képességei ahhoz, hogy megbirkózzon velük.”

„Ebből is látszik, mennyire kiürült az európai katonai eszköztár. Ötven évvel ezelőtt még kinevettünk volna egy ilyen felvetést, de mára ez lett a valóság”

– hangsúlyozta Mendoza, aki szerint „végső soron mégiscsak képmutató” lenne, ha Európa felháborodottan visszautasítaná a megjegyzéseket.

„Úgy gondolom, hogy bár sok európainak nem tetszenek a beszélgetésben elhangzottak, a lényeggel nem tudnak nem egyetérteni” – jelentette ki. – „Ezért valószínűleg [nekik] jobb, ha minél kevesebbet beszélnek róla, mint az lenne, ha újra előtérbe kerülnének az igazságos [katonai] terhekre vonatkozó viták”.