A Magyar Nemzet emlékeztet, Jevgenyij Prigozsin, a Wagner zsoldoscsapat vezetője a minap már azt közölte, hogy csapatai az utolsó négyzetcentiméterig elfoglalták azt, amit megígértek a kelet-ukrajnai Bahmut városában. Prigozsin megerősítette azt is, hogy csapatai megkezdték a romeltakarításokat.

Hirdetés

Az ukrán védelmi miniszterhelyettes azonban azt állította, hogy az ukrán erők még mindig ellenőrzésük alatt tartanak néhány épületet Bahmut délnyugati városrészén, és az előrenyomulást tervezik. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a minap még ugyancsak tagadta, hogy Bahmutot teljes egészében elfoglalták volna az orosz erők.

Davis megerősítette Zelenszkij azon mondatát, hogy az ukrán csapatok még jelen vannak Bahmutnál, ám kétkedését fogalmazta meg afelől, hogy valóban vissza tudnak szerezni területeket. A Fox News műsorvezetője emlékeztette a nézőket, hogy Bahmut alapvetően egy kis város, ám ott a harcok hosszú hónapok óta húzódnak.

A város stratégiai jelentőségéről Davis elmondta: a kelet-ukrán várost a politikai kijelentések tették fontossá, az, hogy mind az ukrán, mind az orosz vezetés tavaly még azt mondta, hogy nem hátrálnak meg Bahmutnál; mindez egy pszichológiai nyomást is helyezett a felekre, szimbolikussá téve a várost a háborúban.

– Az oroszok talán győztek Bahmutnál, de ukrán szempontból az igazán nagy probléma az, hogy Kijev rengeteg erőforrást áldozott a város védelmére

– fogalmazott a szakértő. Hozzátette: nemcsak a várost, hanem rengeteg katonai felszerelést és embert is veszítettek itt, amely egy tavaszi-nyári ellentámadás megindítására is hatással lehet.

Az ukrán ellentámadásról Davis elmondta, hogy ha az ukránok egy-két hónappal ezelőtt visszahúzodtak volna Bahmuttól, akkor sokkal jobb helyzetben lennének egy ellenoffenzívához, de a rengeteg áldozathozatal miatt most nagyobb erőforráshiánnyal küzdenek.

– Zelenszkij egy nagyon nehéz döntés előtt áll, ha elindítja az ellentámadást valamelyik irányba – például megpróbálják elvágni az oroszokat a Krím félszigetnél, amely logikus lépés lenne –, de csak részleges sikereket érnek el, ám az áldozathozatal jelentős lesz, hiszen az oroszok számottevő védelmet építettek ki, akkor Kijev egy, a jelenleginél jóval gyengébb helyzetbe kerül a háború következő szakaszára

– elemezte a helyzetet Daniel Davis.

– Ukrajna hősiesen küzdött Bahmutnál, de Kijev talán túl sokáig tartotta a várost, amellyel meggyengítette egyébként is alacsony esélyét egy sikeres tavasz-nyári ellenoffenzívára – foglalta össze az interjú lényegét Davis a Twitteren.

A Magyar Nemzet cikkét ITT olvashatják.

Korábban írtuk