Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden jelentette be Kijevben, hogy Ukrajna nem fogja meghosszabbítani a 2024 végén lejáró gáztranzit-megállapodást Oroszországgal.

Hirdetés

„Az ukrán fél efféle döntései nyilvánvalóan súlyosan megsértik az európai fogyasztók érdekeit. Azokét, akik továbbra is jobban garantált, gazdaságilag, az árparaméterek szempontjából megfizethetőbb orosz gázt akarnak vásárolni, szemben más árukkal, amelyek elsősorban az Amerikai Egyesült Államokból érkeznek. Egyszerűen sokkal többet kell majd fizetniük, és ezáltal az iparuk kevésbé lesz versenyképes”

– mondta Peszkov.

„Vannak alternatív útvonalak, a tervekben szerepel egy törökországi csomópont létrehozása, már dolgoznak rajta” – hangoztatta a szóvivő.

A TASZSZ orosz hírügynökség visszatekintése szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök 2022 októberében vetette fel egy törökországi gázelosztó csomópont létrehozásának gondolatát, ahová át lehetne irányítani az Északi Áramlat gázvezeték felrobbantása miatt kiesett tranzitmennyiséget. Alekszandr Novak miniszterelnök-helyettes 2023 decemberének végén azt mondta, hogy a csomópont-projekt megvalósítása 2024-ben kezdődhet meg. Alparslan Bayraktar, a török energiaügyi tárca vezetője bejelentette, hogy a hub-projekt részeként egy isztambuli központ létrehozását tervezik a török BOTAS és az orosz Gazprom részvételével.

Korábban írtuk

Zelenszkij kedden közölte, hogy a tranzitszerződés lejárta után Ukrajna az EU-val közösen fog dönteni az orosz gáznak a területén keresztül Európába történő tranzitjáról.

„Ami a más vállalatoktól eredő gáz szállítását illeti, ha továbbra is fennáll az érdeklődés egyes európai kollégáink részéről, akkor az EU-val közösen fogjuk megvizsgálni a kéréseiket” – tette hozzá az ukrán vezető.

A TASZSZ emlékeztetett rá, hogy Herman Haluscsenko ukrán energiaügyi miniszter korábban kijelentette: hazája nem szándékozik a Gazprommal tovább üzletelni. Mint mondta, Ukrajna gázszállító rendszere az utóbbi időben a végsőkig meg volt terhelve, ami „bebizonyította, hogy képes jól működni tranzit nélkül is”.

Denisz Smihal ukrán miniszterelnök március elején még azt mondta, Kijev kész arra, hogy a szerződés lejárta után is folytassa az orosz gáz Európába történő továbbítását a területén keresztül, bár nem szándékozik közvetlenül Moszkvával tárgyalni az üzletről. Smihal felvetette akkor, hogy a gázt az európai országok megvásárolhatnák, mielőtt az ukrán gázszállító rendszerbe pumpálnák, Ukrajna pedig ilyen módon technikailag európai gázt továbbítana.