Az osztrákok többsége szerint Ausztria keresztény ország, és annak is kell maradnia, ezért az iskoláknak és óvodáknak át kell adniuk a keresztény értékeket – derül ki egy pénteken bemutatott felmérésből.

Fotó: shutterstock.com, illusztráció
Fotó: Shutterstock.com, illusztráció
Fotó: shutterstock.com, illusztráció
Fotó: ShutterStock.com (illusztráció)

Az IMAS közvélemény-kutató intézet idén nyáron több mint ezer embert kérdezett meg, és mérte fel az osztrák 16 évesnél idősebb lakosságának a kereszténységhez és az egyházhoz való viszonyát. 
    
A válaszadók 76 százaléka tartja fontosnak, hogy a gyerekeknek továbbadják ezen értékeket, mintegy hetven százalék pedig nem tiltaná ki a keresztet és az egyéb keresztény szimbólumokat az oktatási intézményekből.
    
A megkérdezettek több mint a fele fontosnak tartja, hogy ápolja saját vallási hagyományát, 24 százalék szerint ez nem lényeges, a válaszadók 16 százaléka pedig nem tartja magát vallásosnak.
    
A megkérdezettek 37 százaléka ikszelte be azt a választ, amely szerint vallásosnak tartja magát, de az egyház nem jelent sokat számukra. 27 százalék úgy gondolja, hogy a hite megéléséhez nincs szüksége templomra vagy bibliára. A válaszadók negyede „hűséges” az egyházhoz, jóllehet néhány dolgot kifogásolnak a működésében.
    
A felmérés szerint az Ausztriában élő keresztények négy csoportba oszthatók. A válaszadók 44 százaléka kereszténynek érzi magát, azonban az egyház intézményét inkább elveti, 31 százalék elkötelezett a vallás és az egyház iránt, 19 százalék nehéz élethelyzetben lett hívő, és hat százalék a jelenlegi vallási és egyházi rendszer ellen foglalt állást.
    

A felmérésből az is kiderül, hogy a válaszadók mindössze nyolc százaléka rendszeresen, 19 százaléka pedig alkalmakként jár templomba. A többség eltörölné a papi cölibátust.
    
Az utóbbi napokban az oktatási reformról szóló párbeszéd kapcsán vita alakult ki az iskolák önálló jogkörben meghozható döntéseiről, köztük az osztálytermekben elhelyezendő kereszt kérdéséről.
    
Sonja Hammerschmid osztrák oktatási miniszter a hétvégén elhangzott felvetése szerint lehetővé tenné, hogy az iskolák maguk dönthessenek arról, szeretnének-e az osztálytermek falán keresztet elhelyezni. Az oktatási tárca szerdai közlése szerint azonban ehhez kapcsolódó törvényi változtatásokat nem terveznek.
    
Reinhold Lopatka, az Osztrák Néppárt (ÖVP) frakcióvezetője úgy vélte, hogy nem helyes vitát kezdeni a témáról. Meglátása szerint a menekülthullám megindulása óta Ausztria lakosságában nagy a bizonytalanság az identitás megőrzésének kérdése miatt, a keresztről szóló vita pedig még inkább elbizonytalanítaná az embereket. „Ki kell állnunk a saját értékeink mellett, amelybe beletartozik a kereszt szimbóluma is.”
    
A jelenlegi törvényi szabályzás szerint azokban az iskolákban, ahol a diákok többsége keresztény vallású, és ahol kötelező tárgyként szerepel a hittan, az iskola fenntartójának keresztet kell elhelyeznie osztálytermekben. A tartományi fenntartású iskolákban helyi hatáskörben szabályozhatják ezt, eszerint Salzburgban, Burgenlandban, Felső-Ausztriában, Tirolban és Vorarlbergben kiteszik a keresztet az osztálytermekbe.

(MTI)