Az Öt Csillag Mozgalom a Draghi-kormányból való kilépést mérlegeli
Giuseppe Conte, az Öt Csillag Mozgalom elnöke szerda este bejelentette, hogy a párt parlamenti frakciója nem szavazza meg a Draghi-kormány újabb energiacsomagját, ami a kormánytöbbség végét jelenti. A jobboldal minél előbbi választásokat sürget.A Mario Draghi vezette kormány sorsa a felsőház csütörtöki szavazásán dől el.
A szenátus az energiadrágulással érintett családokat és vállalkozásokat segítő csomagról határoz, amit a kormány bizalmi szavazásra bocsátott.
Az Öt Csillag Mozgalom (M5S) elnöke, Giuseppe Conte korábbi miniszterelnök bejelentette, hogy nem támogatják a kormány intézkedéseit, és a párt szenátorai nem szavazzák meg a csomagot. A döntés az M5S vezetőségének szerda este véget ért ülésén született.
„Mario Draghi ígéretei nem elegendőek, az ország a szakadék szélén áll, határozott váltásra van szükség” – nyilatkozta Giuseppe Conte.
Ha az M5S nem teszi le voksát a kabinet mellett, a 2021. február 13-án megalakult nemzeti egységkormány nehezen tudja folytatni a munkáját. A parlamenti többség ugyan nem szűnik meg, de Mario Draghi korábbi kijelentései szerint a kormány az M5S nélkül „nem létezik”.
Matteo Salvini, a jobboldali Liga vezetője úgy vélte, hogy a kormánytöbbségnek vége.
A jobboldali Olasz Testvérek (FdI) elnöke, Giorgia Meloni mihamarabbi választásokat sürgetett.
„Háború, pandémia, infláció, növekvő szegénység, drága rezsi, drága nyersanyag, energiaválság, élelmiszerkrízis, és a magukat kiválóknak tartók kormánya képtelen cselekedni, hatalmi harcokkal tölti az idejét az egyik vagy a másik párt után futva. Elég volt, irgalom. Mindegyik menjen haza, azonnal választásokat!” – jegyezte be Giorgia Meloni a közösségi oldalán.
Az Öt Csillag Mozgalom a júniusi részleges helyhatósági választásokon felmutatott gyenge eredmény után adott hangot elégedetlenségének.
Június 21-én a párt vezető politikusa, Luigi Di Maio külügyminiszter kilépett a pártból, 62 szenátor és képviselő követte. Önálló frakciót alakítottak Együtt a jövőért néven, aminek következtében az M5S már nem volt a legnagyobb parlamenti erő.
Július 7-én Giuseppe Conte többpontos ultimátumot intézett Mario Draghihoz, a többi között az Ukrajnába induló fegyverszállítmányok, valamint az európai minimálbér leállítását követelve. Utóbbiak teljesítéséhez kötötte a kormányzás folytatását.
Az M5S esetleges kormánybuktatása esetén Mario Draghi – korábbi bejelentései szerint – kész benyújtani lemondását Sergio Mattarella államfőnek. Draghi többször leszögezte, hogy nem akar újabb miniszterelnöki megbízatást vállalni.
A 2018-ban megválasztott római parlament mandátuma jövő tavasszal jár le.