Az elnök a Fehér Házban újságírók kérdéseire válaszolva közölte, hogy tanulmányozzák az importált autóalkatrészeket, amelyeket az Egyesült Államokban gyártott járművekbe szerelnek be. Úgy fogalmazott, hogy az amerikai gyártóknak szükségük van „kis időre”, amíg az érintett alkatrészeket az Egyesült Államokban lesznek képesek előállítani.

Hirdetés

Arra a kérdésre, hogy kivétel alá eshetnek-e más importtermékek is, Donald Trump azt válaszolta, hogy erről a kérdésről beszél Tim Cookkal, az Apple vezérigazgatójával, akinek azzal is segített, hogy a Kínára bevezetett 145 százalékos importvámot számos elektronikai és számítástechnikai eszközre, köztük okostelefonokra átmenetileg nem alkalmazzák.

„Nagyon rugalmas ember vagyok. Ugyan nem gondolom meg magam, de az ember nem mehet keresztül a falon, hanem néha meg kell kerülni a falat, vagy alatta, illetve felette átjutni” – fogalmazott az elnök stratégiáját illetően. Hozzátette, hogy nem akar kárt okozni, és hangsúlyozta, hogy amennyiben az Egyesült Államok „okos” lesz, a „nagyság pozíciójába kerül”.

Az Európai Unióval fennálló, a vámok körüli vitát illetően megismételte, hogy Európa kihasználja az Egyesült Államokat, ahonnan nagyon kemény feltételek árán enged csak be exportot, miközben oda komoly mennyiségben szállíthatnak európai vállalatok.

Donald Trump szerint az EU képviselői szeretnének tárgyalni vele.

Korábban írtuk

Kínai tisztviselő: észszerűtlenek az újabb amerikai vámintézkedések Hongkonggal szemben

Az Egyesült Államok Hongkonggal szembeni újabb vámintézkedései „brutálisan észszerűtlenek” és „szégyentelenek” – közölte kedden Hongkongban Hszia Paolong, a kínai Államtanács Hongkong- és Makaó-ügyi Hivatalának igazgatója.

Úgy fogalmazott, hogy szerinte az amerikai vámháború célja nem csupán gazdasági nyomásgyakorlás, hanem „elvenni Hongkong életét”.

A tisztviselő abszurdnak nevezte, hogy az Egyesült Államok 145 százalékos kumulatív vámot rótt ki Hongkongra, amely soha nem vetett ki vámokat. „Mint tudjuk, Hongkong szabadkikötőként ‘nulla vámot’ alkalmaz minden árura, beleértve az Egyesült Államokból származó árukat is” – fogalmazott.

Hszia emlékeztetett arra, hogy az elmúlt tíz év során az Egyesült Államok 271,5 milliárd dolláros kereskedelmi többletet könyvelhetett el Hongkonggal szemben – ennek ellenére Washington „brutális, hatalmaskodó és szégyentelen módon” lép fel a várossal szemben.

A hongkongi kormány közlése szerint a hatóságok folyamatos kapcsolatban állnak az üzleti szereplőkkel annak érdekében, hogy közösen reagáljanak az Egyesült Államok részéről érkező kereskedelmi korlátozásokra.