Az ukrán katonák az év végére vagy jövő év elejére elfogynak
Ukrajna nyugati támogatói nem a tűzszünetet és a béketárgyalások megkezdését szorgalmazzák, hanem egy elhúzódó, az ukrajnai konfliktus európai szintűvé kiszélesítésén dolgoznak – többek között ezt mondta a hirado.hu kérdéseire Kiszelly Zoltánnal, a Századvég politikai elemzési igazgatója.A háborúnak van egy könyörtelen matematikája, amely alapján az ukrán katonák legkésőbb idén év végére vagy jövő év elejére elfogynak
– fogalmazott Kiszelly Zoltán, a Századvég politikai elemzési igazgatója a hirado.hu-nak.
A politológus rámutatott, hogy az afféle, a kötelező európai sorkatonaság bevezetését szorgalmazó kijelentések, mint amilyet Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke is tett, ebből a szempontból „őszinte javaslat”, mivel az emberek így a választások után sem mondhatják, hogy a politikai vezetők nem szóltak előre.
Jelenleg napi 500–1000 fő az ukrán hadsereg embervesztesége. Ezenfelül pedig van további 600 ezer külföldön élő ukrán férfi, akiket ha hazaküldenek a befogadó országok, ők is csupán másfél–két évig tartó emberállományhoz segítenék hozzá a hadsereget
– mutatott rá a szakértő.
Kiszelly Zoltán arra is felhívta a figyelmet, hogy Volodmir Zelenszkij ukrán elnök jövőre támadást tervez a harcmezőn, a támadó félnek viszont mindig jóval nagyobbak a veszteségei, mint a védekezőnek.
A nyugati szövetségesek közül először Emmanuel Macron elnök tett olyan kijelentéseket idén február végén, hogy nem zárható ki francia katonák küldése Ukrajnába. Hozzá csatlakoztak a lengyelek, majd a balti államok is. Arról, hogy egy ilyen lépés mit jelentene a NATO szempontjából, Kiszelly Zoltán elmondta:
Látható, hogy Ukrajna az elmúlt időkben kétoldalú, bilaterális védelmi megállapodásokat kötött például Franciaországgal és Spanyolországgal is. Ezzel a háborúpárti országok fognak belépni az ukrajnai háborúba, és ez az az eszköz, amivel a NATO-t és Amerikát kint tudják tartani.
A politológus szerint egy ilyen ukrajnai proxiháború lehet a főpróbája egy későbbi, akár Irán vagy Kína elleni háborúnak is. Ennek a lényege, hogy úgy háborúznak egymással az atomhatalmak, hogy közben nem kockáztatják a nukleáris összecsapást.
A további részletekről IDE KATTINTVA a Híradó honlapján olvashatnak.