Fotó: shutterstock.com/roma'Studio (illusztráció)
Hirdetés

Közben az egészségügyi minisztérium közlése szerint szerdára egy nap alatt 467 új esettel 6592-re emelkedett a regisztrált fertőzöttek száma, a betegségben elhunytaké pedig 13 újabb halálos áldozattal 174-re nőtt. A betegségből eddig 424-en gyógyultak fel. Jelenleg 2126-an szorulnak kórházi kezelésre, köztük 97 gyermek, és 92-en vannak lélegeztetőgépen. Eddig Ukrajnában 67 520 laboratóriumi, úgynevezett PCR-tesztet végeztek el a fertőzöttek azonosítására.

A legfertőzöttebb terület továbbra is a délnyugat-ukrajnai Csenyivci megye, ahol a betegek száma már meghaladta az ezret (1053 fő) és a főváros, Kijev 989 fertőzöttel.

A kormányfő az interjúban megerősítette, hogy a kabinet bizonyos könnyítésekkel meg fogja hosszabbítani az április 24-én lejáró országos karantént, legalább május 11-ig.

Az Ukrán Tudományos Akadémia számításaira hivatkozva Denisz Smihal közölte, hogy az elkövetkező időszakban két csúcspont várható a fertőzés terjedésében Ukrajnában: az első április végén, a második pedig május 3-8. között.

A várható könnyítések között megemlítette: a kormány tervezi, hogy enyhít a kötelező egészségügyi megfigyelés feltételein. Hozzátette, hogy gondolkodnak olyan enyhítéseken is, amelyek elősegítik a gazdaság fejlődését – mint fogalmazott -, egyensúlyt próbálnak találni a szigorú korlátozások és a gazdasági szektorok működésének biztosítása között.

„Ma bevezetjük a karanténintézkedések bizonyos meghatározásait ”sárga, narancssárga és piros szinten„. A sárga, az, amikor a helyzet mérsékelt, és engedhetjük az alapvető gazdasági szektorokat működni, és nagyon enyhe karantén körülmények között dolgozunk. A narancssárga, ha a betegek száma növekedni kezd, és például egy régióban már van egy-két haláleset is. Ekkor lezárjuk ezt a régiót. A piros az a szint, amikor az ország teljesen bezárkózik, mint most” – fejtette ki.

Smihal igyelmeztetett arra, hogy május 12-től sem oldanak fel egyik pillanatról a másikra minden korlátozást. Hangsúlyozta: egyetért az Egészségügyi Világszervezettel (WHO) abban, hogy a következő két évben a világ még a koronavírus elleni küzdelemben fog élni.

„A világ megváltozott. És senki sem kételkedik abban, hogy új feltételek között fogunk élni. Mindannyiunknak be kell tartania a maszkviselést, a fertőtlenítés bizonyos szabályait, az egymás közötti távolságtartást, és a viselkedés bizonyos szabályait a közlekedésben, a nyilvános helyeken, az üzletekben és így tovább. Vagyis egy egész sor olyan dolgot, amellyel meg kell tanulnunk együttélni napi szinten (…) az Egészségügyi Világszervezet számításai alapján a következő két évben” – fejtette ki Denisz Smihal.

Az ukrán kormány május 11-ig meghosszabbította a karantént
Az ukrán kormány szerdai ülésén úgy döntött, hogy május 11-ig meghosszabbítja az országos karantént – közölte Denisz Smihal miniszterelnök.
Az Ukrajinszka Pravda hírportál szerint Makszim Sztepanov egészségügyi miniszter az elfogadott határozatból kiemelte: a kabinet egyúttal engedélyezi, hogy igénybe vegyék a városi közösségi közlekedési eszközöket azok, akik készek vért adni, mivel az országban hiány van vérkészletekből.
Ezenfelül bizonyos munkavállalói kategóriák számára engedélyezik a munkavégzést úgy is, hogy a kötelező orvosi vizsgálatokat, amelyeknek az elvégzése a karantén miatt most nem megoldható, későbbre halasszák.
Smihal szavai szerint a kormánynak a karanténból történő kilépéshez kidolgozott terve van, amely öt szakaszból áll. Ennek a kiindulópontja a karantén feloldásának napja, amely a mostani tervek szerint a járványhelyzet kedvező alakulása esetén május 11. lesz. Szavai szerint ahhoz, hogy feloldják a karantént, legalább tíz napig a betegek száma legfeljebb plusz-mínusz 5-10 százalék között ingadozhat, a Covid-19 betegeket ellátó kórházak telítettsége pedig nem haladhatja meg az 50 százalékot. „Csak ekkor folytatjuk a kilépési ütemtervet, és hajtjuk végre a következő négy lépést” – tette hozzá, a továbbiakról részleteket már nem közölve.
A kormány emellett az állami árszabályozást kiterjesztette 10 élelmiszerfajtára és 20 személyi védőeszközre, valamint gyógyszerre és több mint 10 típusú fertőtlenítőszerre. Az élelmiszerek közül a hajdina, a cukor, a prémium búzaliszt, a makarónifélék, a 2,5 százalékos zsírtartalmú pasztőrözött tej, a rozs- és búzakenyér, a C1 kategóriájú tojás, a bontott csirke, a szénsavmentes ásványvíz, és a 72,5 százalékos zsírtartalmú vaj került ezek közé.
Közben az elnöki hivatal szerdán bejelentette, hogy Ukrajnában megkezdik egy hazai fejlesztésű gyógyszer klinikai tesztelését, amely a várakozások szerint jelentősen csökkenti majd a Covid-19 szövődményei miatti elhalálozás veszélyét. További információkat a készítményről későbbre ígértek.

MTI