Bardella csillagösvényen
Novemberben jelent meg a Nemzeti Tömörülés elnökének, Jordan Bardellának „Amit keresek” (Ce que je cherche) című önéletrajzi könyve. Idén győzelemre vitte a francia jobboldal európai parlamenti listáját, és történelmi áttörést ért el az előre hozott nemzetgyűlési választásokon, ahol a francia patrióták közel tizenegymillió szavazatot szereztek. „A politikában minél magasabbra törsz, annál kevesebb az oxigén” – tanúskodik könyvében a francia nemzeti oldal magasra ívelő csillaga, aki eddigi életútjáról, az elmúlt évek belpolitikai eseményeinek kulisszatitkairól és Franciaország jövőjére vonatkozó elképzeléseiről is ír.A nemzetgyűlési választások óta reális forgatókönyvként lehetett számolni azzal, hogy a következő miniszterelnököt Jordan Bardellának hívják majd Franciaországban. Most megjelent könyvében ő maga is ír erről a várakozásáról: Macron elnöktől egyszer megkérdezte, vajon mire számított, amikor az EP-választások után feloszlatta a Nemzetgyűlést? „Mindenre” – érkezett a válasz. Az önéletrajzi könyv előnyére válik, hogy a kritikusaitól származó vádakkal szemben nemcsak életrajzi motívumokat jelenít meg, hanem érdemi politikai elképzelésekről is olvashatunk. Érthetően nagy érdeklődés és figyelem övezi, hamar a sikerlisták élére került.
A Nemzeti Tömörülés a francia parlament és ellenzék legnagyobb, az emberek támogatását leginkább élvező és akaratukat legjobban megjelenítő erő. A pártot a balliberális-centrista politikai fősodor hatalmi és médiaelitje minden eszközzel próbálja karanténba zárni. Bardella könyvében hosszasan ír a nemzeti és a globalista blokkok között mélyen gyökerező, meggyőződésbeli ellentét természetéről. A pártelnök önmeghatározásában szembehelyezkedik az úgynevezett egészségügyi kordon bal oldalát tömörítő, általa posztnacionalista macronizmusnak és mélenchonizmusnak nevezett szövetséggel. Az ő együttműködésük képezi azt „frontot”, amely összehozta az egymással máskor oly hevesen versengő és ellentmondásos baloldali és liberális szélsőséges programpontokat.
A múlt héten bizalmatlansági indítvány formájában Emmanuel Macron a választások után „megbukott” egy megszorító intézkedéseket tartalmazó költségvetési reformterv következtében. Mivel az alkotmány értelmében egy éven belül nem lehet új választásokat tartani, a francia elnök továbbra is hatalmon maradhat. Bár az elnök megpróbálja elhárítani a felelősséget, egy közvélemény-kutatás szerint az emberek 68 százaléka értene egyet Emmanuel Macron lemondásával.
A könyv azért is értékes, mert miközben segít eligazodni a francia aktuálpolitika rengetegében, időhorizontja túltekint a mindennapi politikai csatározásokon. A szerző nem arra keresi a választ, hogy a közeljövőben milyen politikai alkuk születhetnek, hanem a Franciaország sorsát érdemben befolyásoló, az emberek mindennapjait érintő problémákra kínál megoldást.
Jordan Bardella Párizs egyik legveszélyesebbnek tartott, bevándorlótöbbségű külvárosában nőtt fel. Ott, ahová a rendőrség csak sietve mer kivonulni, nehogy lázadás törjön ki a gyakran terrorizmussal vádolt lakók körében (Bardella akkori lakóhelyéhez közel rejtőztek a 2015-ös párizsi terrortámadások elkövetői). A baloldal a városrészben a legutóbbi választáson négyötödös többséget szerzett, nem kis részben a bevándorlók szavazatainak megnyerésével. Bardella a könyvében ezekből a közvetlen tapasztalatokból merítve hitelesen fogalmazza meg mai politikai helyzetleírását: „Franciaország háborúban áll azokkal, akik tönkre akarják tenni életmódunkat, szabadságunkat és civilizációnkat.”
Egy friss felmérés szerint a franciák 68 százaléka ellenzi Franciaország katonai beavatkozását Ukrajnában. A katonai segítségnyújtást 70 százalék körüli arányban utasítják el a jobboldali és baloldali szavazók egyaránt. Bardella könyvében külön fejezetet szentel a háború kérdésének, amelynek kapcsán Charles de Gaulle örökségét megőrizve kulcsfontosságúnak tartaná a kommunikációs csatornák megnyitását és egy új francia, egyben európai (biztonság)politikai stratégiát sürget. Olyan független Franciaországban hisz, amely együttműködik a jól szervezett és erős nemzetállamokkal, kiegyensúlyozott kapcsolatokra törekedve Moszkvával is.
Ami Európa versenyképességének helyreállítását illeti, Bardella tisztán látja, hogy a Kína és az Egyesült Államok között zajló versengés következtében véget ért az általa liberális globalizmusnak nevezett korszak. Az új világrendben nem áll Európa érdekében a Párizs és Brüsszel által is alkalmazott, kereskedelmi háborúkat és blokkosodást gerjesztő politika, sokkal inkább a versenyképesség javítására lenne szükség. Bardella szerint napjaink kihívásaira a legjobb válasz a Nemzet, amely kielégíti az emberek civilizációs szükségleteit, és korunk viharjai közepette fontos menedéket nyújt. A patriotizmus és a szuverenitás nem poros nosztalgiaérzetből származnak, hanem az értékekhez való ragaszkodást tükrözik számára.
A könyv plakátjait betiltották a francia pályaudvarokon, Brüsszelben megpróbálták ellehetetleníteni a Magyarország Házban tartott bemutatót. Mindenki előtt nyilvánvalóvá válhatott, hogy a szólásszabadság máskor oly hangos liberális képviselőivel szemben a valódi szabadságot a cordon sanitaire-en innen, a szuverenisták képviselik. Akárcsak Marine Le Pen, Jordan Bardella Magyarország barátja és szoros szövetségesünk. Bárhogyan alakul is Emmanuel Macron utolsó elnöki ciklusa, Franciaországnak, Európának és a globalista elitnek is számolnia kell az egyre népszerűbb Jordan Bardellával. „Én mindenekelőtt a nagyságot keresem: ami nagyszerű, az mindig szép” – ezzel a Napóleontól származó idézettel indítja könyvét a pártelnök. Ma a grandeur nagyítóval keresendő. Bardella ezért a győzelmet keresi. Látja a célokat, és hosszú távra tervez. Készen áll arra, hogy megmentse Franciaországot.