Fotó: MTI/AP/Alessandra Tarantino
Ferenc pápa Úrangyala imádságot vezet a korzikai fõváros, Ajaccio Nagyboldogasszony-székesegyházában 2024. december 15-én, advent harmadik vasárnapján.
Hirdetés

„Békét Palesztinának, Izraelnek, Libanonnak, Szíriának, az egész Közel-Keletnek” – hangoztatta a katolikus egyházfő, hozzátéve, hogy „a háború mindig vereség”. „Békét az egész világnak” – tette hozzá.

Az egyházfő, aki az első pápa, aki ellátogatott a földközi-tengeri francia szigetre, leszögezte, hogy a keresztény és a világi kultúrának nem szabad egymással marakodnia. A polgári és a spirituális hatóságok közötti együttműködés a közösség javát szolgálja – tette hozzá a vallás földközi-tengeri térségbeli helyzetéről tartott konferencián.

„Egy ilyen szekularizmus lehetővé teszi a politikusok számára, hogy a vallás kihasználása nélkül cselekedjenek, a vallás számára pedig azt, hogy szabadon éljenek, anélkül hogy rájuk nehezedne az érdekek által diktált politika” – mondta a tanácskozáson Ferenc pápa.

Az eseményen mintegy négyszáz spanyolországi, szicíliai, szardíniai és dél-franciaországi részvevő gyűlt össze, hogy a hit kifejezési formáiról tárgyaljon.

Korábban írtuk

A 88. évét kedden betöltő, kerekesszékben érkező „Papa Francescut”, ahogyan korzikai (korz) nyelven nevezik, Bruno Retailleau, a leköszönő Barnier-kormány belügyminisztere és népviseletbe öltözött gyermekek üdvözölték a korzikai főváros, Ajaccio repülőterén. A pápa a kilencórás látogatás után, még az esti órákban visszatér a Vatikánba.

Az Austerlitz téri parkban – ahol a szájhagyomány szerint Napóleon császár játszott gyermekként -, több ezer hívő előtt pontifikált szabadtéri mise után a pápa elutazása előtt, a repülőtéren Emmanuel Macron francia elnökkel találkozik.

A mintegy 50 percesre tervezett megbeszélésen a tervek szerint a világ válságairól, így a közel-keleti és ukrajnai háborúról, a környezettel és az éghajlattal kapcsolatos kérdésekről lesz szó – közölte a francia elnöki hivatal.

Korzika, Bonaparte Napóleon szülőhelye a negyedik legnagyobb földközi-tengeri sziget. 1768-ban mondott le róla Genova Franciaország javára. Napjainkban Franciaország egyik legszegényebb régiója, a lakosság mintegy 20 százaléka él a kormány adatai szerint a szegénység küszöb alatt.

A Vatikán becslése szerint a 356 ezer fős korzikai lakosság mintegy 81 százaléka katolikus.

Az argentin származású jezsuita egyházfő pápasága tizenegy éve alatt gyakran látogatott a földközi-tengeri szigetekre, például Máltára, a görögországi Leszboszra és az olaszországi Lampedusára.

A pápa kétszer már járt Franciaországban 2013 óta, 2014-ben Strasbourgban és 2023 szeptemberében Marseille-ben, de soha nem tett állami látogatást.