Fotó: ShutterStock.com/mccv
Hirdetés

– Tavaly áprilisban, amikor legutóbb beszéltünk, azt mondta, a nemzetközi jobboldal szempontjából sorsdöntő lehet Donald Trump újraválasztása. Ám az amerikai elnök távozni kényszerült hivatalából. Reményt jelenthet-e még az Egyesült Államok a jobboldal számára?

– Az amerikai konzervativizmus, az amerikai jobboldal már nem lesz olyan, mint amilyen Trump előtt volt. Igaz ez olyan területekre, mint a kemény bevándorláspolitika, a kereskedelem- vagy családpolitika, a szuverenitással és a hazafiassággal összefüggő kérdések – mégpedig éles szembenállásban a politikai korrektséggel és a genderideo­lógiával. Azelőtt nem létezett az ezekkel való szembeszegülés. Trump most elment ugyan, de átadta másoknak a zászlót. Naponta kapok e-mail-üzeneteket olyanoktól, akik valamikor majd amerikai elnökök akarnak lenni: szenátoroktól és kormányzóktól. Úgy beszélnek már, mint Trump. Élnek még a szabadpiacról vagy a korlátozott kormányzásról szóló szokványos republikánus beszédpanelekkel, de új elemként hangsúlyozzák a politikai korrektséggel szembeni harcot is. (…)

– Mire számíthat a magyar kormány a Biden-adminisztrációtól?

– Arra, amit az Obama-adminisztrációtól is kapott: a folyamatos nyomásgyakorlásra. Biztosan emlékszik rá, hogy Biden októberben Belarusszal említette egy lapon Magyarországot és Lengyelországot. Valószínűleg be akarnak avatkozni a magyarországi választásokba is, pénzt adnak a Fidesszel szemben álló civil szervezeteknek, és összedolgoznak a magyarországi ellenzékkel. Visszatér a washingtoni külügyminiszté­riumba – mégpedig a harmadik legfontosabb posztra, politikai államtitkárként – Victoria Nuland, de hozzá hason­lóan a CIA, a Központi Hírszerző Ügynökség új igazgatója, William Burns is tett Orbán-ellenes kijelentéseket. Az egész társaság liberális internacionalistákból, nemzetek feletti progresszívekből áll. Ők nem a nemzeti szuverenitásban, hanem a globális kormányzásban hisznek. Elvennék a hatalmat a demokratikus nemzetállamoktól. Szóval számítsanak a legrosszabbra a Biden-adminisztrációtól – olyasmire, mintha Obamáék lennének meghatványozva. Megpróbálják aláásni Orbánt olyan érvekkel, hogy totalitárius, tekintélyelvű. Persze Nuland figyelmét várha­tóan Oroszország és Kína is leköti majd. (…)

Korábban írtuk

– Jelenleg nem szolgál amerikai nagykövet Budapesten, Trump elnök megbízottja, David Cornstein még az ősszel hazautazott. Mit gondol, milyen misszióvezetőt küldenek majd Washingtonból Budapestre? Ismét csak demokrata politikai kinevezettet, ahogyan az új külügyminiszter, Antony Blinken apja, Donald Blinken is dolgozott a magyar fővárosban, még Bill Clinton küldöttjeként?

– Olyasvalakit, aki Cornstein teljes ellentéte lesz: egy liberális internacionalistát, aki jól megtalálja a hangot az Orbán-ellenes civil szervezetekkel.

(A teljes interjú a Magyar Nemzet honlapján olvasható, IDE KATTINTVA)