Borrell: az információk manipulálása fenyegetést jelent a demokráciára
Az információk manipulálása fenyegetést jelent a demokráciára, ezért különösen fontos a tájékoztatás szabadságának védelme és a félretájékoztatással szembeni fellépés – jelentette ki Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésén kedden.Josep Borrell az Európai Unió demokratikus folyamataiba történő külföldi beavatkozásról tartott uniós parlamenti vitán hangsúlyozta: a demokrácia az állampolgároknak járó információn alapul.
Az Európai Unió intézkedéseivel nem azt próbálja eldönteni, hogy mi az igazság és mi a hamis – mondta. „Amire és akikre összpontosítanunk kell, azok a külföldi szereplők, akik szándékosan, összehangolt módon próbálják manipulálni információs környezetünket, hogy előmozdítsák saját céljaikat és ártsanak nekünk” – fogalmazott.
A főképviselő fontosnak nevezte az uniónak az orosz félretájékoztatással szembeni fellépését, melynek keretében egyebek mellett az EU betiltotta a „Kreml propagandagépezetének” minősített médiumok európai műsorszolgáltatási jogát. „Ezek a médiumok káros céllal tájékoztatják félre az embereket” – állította Borrell.
„A Kreml és vezetői szisztematikusan hazudnak a helyzetről, a katonai helyzetről és elhallgatják az ukrán lakosság szenvedését. Az információk manipulációjával az orosz propagandagépezet aktívan segíti Oroszország katonai támadását Ukrajna ellen, hamis információkat terjesztenek az orosz lakosság körében arról, hogy miért történt az invázió, és mi a helyzet Ukrajnában, miközben Oroszországot és az orosz népet áldozatként mutatják be. Oroszország megfosztja állampolgárait a független médiához történő hozzáféréstől, a független információktól” – vélekedett Josep Borrell.
Az Európai Unió az orosz vezetéssel, nem pedig az orosz néppel szemben hozta meg a szankciókat – szögezte le az uniós főképviselő, majd hozzátette: Oroszország, ha akarná, megállíthatná a háborút.
Vera Jourová, az Európai Bizottság átláthatóságért és értékekért felelős biztosa beszédében kijelentette: „tisztességes választásokat akarunk”, ezért támogatni kell a médiát, hogy fel tudjon lépni a félretájékoztatás ellen. A társadalmaknak ellenállóbbnak és jobban felkészültnek kell lenniük a jövőbeli kihívásokkal szemben„ – mondta.
”A független média és az újságírók a jól működő demokrácia fő pilléreit jelentik. További intézkedéseket kell bevezetnünk, hogy jobban meg tudjuk védeni a médiaszabadságot és a pluralizmust„ – fogalmazott.
Hozzátette: a félretájékoztatás minden tagállamban, nem csak a kelet-közép-európai országokban növekszik.
Az orosz-ukrán konfliktusra reagálva Jourová azt mondta: az orosz félretájékoztatás intenzív, mértéke gyorsan növekedett a Krím 2014-es annektálását követően. Közösen kell fellépni az orosz félretájékoztatással szemben és a független újságírást támogatni kell – tette hozzá.
Donáth Anna, a Momentum Mozgalom európai parlamenti (EP-) képviselője felszólalásában kijelentette: az ukrajnai háborúval kapcsolatban az orosz médiumokban hazugságok jelennek meg. Szavai szerint azonban Vlagyimir Putyin orosz elnök módszerei nem állnak meg az Európai Unió határainál.
”Ukrajna közvetlen szomszédságában, Magyarországon is putyini hazugságokat szajkóz a magyar állami köztévé. A magyar Facebook tele van orosz propagandát továbbadó oldalakkal„ – állította.
A képviselő helyes lépésnek nevezte, hogy az EU betiltotta Európában a Szputnyik és a Russia Today orosz állami tulajdonú médiavállalatok műsorszórási tevékenységét, azonban további lépéseket sürgetett, mert – mint mondta – Putyin nem csak Ukrajnát, hanem az európai emberek tudatát is meg akarja szállni. Ez nem hagyható – tette hozzá.
Gyöngyösi Márton, a Jobbik EP-képviselője felszólalásában azt mondta: néhány tagállam esetében már túl késő az uniós fellépés, mert tekintélyelvű kormányok meghódították az egész médiát.
Hangoztatta: a kormányok a médiát propagandagépezetté alakították, a kereskedelmi médiumokat pedig arra kényszerítették, hogy a rezsimet szolgálják. Szavai szerint mindez nem egy unión kívüli országban, hanem ”Orbán Viktor Magyarországban„ történik. Véleménye szerint egy, a kormányoktól és a piac nyomásától független európai közszolgálati műsorszóró létrehozására van szükség.
”A huszonhét külön narratíva helyett egységes európai narratíva kellene, hogy megvédjük állampolgárainkat a rosszindulatú propaganda hatásaitól„ – fogalmazott.
Hidvéghi Balázs, a Fidesz EP-képviselője a vita kapcsán magyar újságíróknak nyilatkozva elmondta, a szöveg tele van hazugságokkal, hamis állításokkal. Magyarországgal kapcsolatban téves információkat, továbbá politikailag motivált támadásokat is tartalmaz, ezért a Fidesz európai parlamenti frakciója nem tudja támogatni a szöveg elfogadását – mondta.
Végezetül felhívta a figyelmet arra is, hogy a szövegben nincs szó a Soros-hálózat évek óta tartó, döntő jelentőségű beavatkozásáról az európai politikai folyamatokba. Ez rendkívül árulkodó a dolog egyoldalúságát tekintve – tette hozzá az EP-képviselő.