Az európai példák azt mutatják, hogy a hatóságok erősebbek a csőcseléknél
Csak akarat kell hozzá
A nyugat-európai bevándorlólakta városrészek társadalmi feszültségei az elmúlt évtizedekben sokszor vezettek zavargásokhoz. Bár a kiváltó okok hasonló mintázatúak, az események lefolyása, csakúgy mint az ilyenkor bevett rendőrségi gyakorlat korszakonként és országonként eltérő. A tapasztalat azt mutatja, hogy ahol a politikai szándék megvan rá, a hatóságok úrrá tudnak lenni a zavargásokon.Ahogy a bevándorlás, úgy az etnikai gyökerű zavargás sem új jelenség Európában. Nagy-Britannia – és a kontinens – első bevándorlókhoz kötődő etnikai zavargássorozata (race riot) 1919 januárja és augusztusa között zajlott, amikor az I. világháború végével beköszöntő munkanélküliség miatt elégedetlen angol kikötővárosok fehér munkásai összecsaptak a nekik konkurenciát jelentő afrikai, karibi, kínai és arab hajósokkal és munkásokkal. Az angol munkásosztály maszkulin kultúrájától nem idegen a fizikai konfrontáció, így a társadalmi és gazdasági feszültségek az 1950-es években, illetve Margaret Thatcher reformjai nyomán is etnikai zavargásokat eredményeztek. Az 1980-as évek elejének gazdasági privatizációi nyomán bevándorlásellenes csoportok emelkedtek fel, melyek utcai akcióik során számos alkalommal szembekerültek a különböző (jellemzően karibi és pakisztáni) bevándorlóközösségek tagjaival, majd pedig többször zavargások törtek ki.
Az időről időre újra kirobbanó rendbontások mögött jellemzően akut társadalmi, gazdasági problémák és régóta húzódó helyi konfliktusok állnak. 2001-ben a munkásosztálybeli angolok és bevándorlók által vegyesen lakott, egykor iparból élő, addigra viszont már elszegényedő Bradfordban és Oldhamben törtek ki etnikai zavargások fehér és színes fiatalok csoportjai között.
A Franciaországból ismert forgatókönyv (lásd Őry Mariann írása) látszott viszont megvalósulni Nagy-Britanniában 2011 augusztusában, miután londoni rendőrök egy nyomozás során lelőtték a 29 éves ír–karibi származású, kábítószer-kereskedelemben érintett Mark Duggant. A halálhír végigfutott a közösségi médián, aminek hatására több nagyvárosban forrongásokba és szervezett fosztogatásba torkolló tüntetések kezdődtek. Az egy hétig tartó erőszakhullám során a rendőrök több mint háromezer embert tartóztattak le. Noha az összecsapásokban nagy számban vettek részt bevándorló-hátterű fiatalok, az angol közvélemény elsősorban a rendbontók társadalmi osztályának problémáira koncentrált.
Hollandiában az 1960-as, 70-es és korai 80-as évek baloldali rendbontásai után évtizedes nyugalom tért vissza az utcákra. Az első, bevándorlókhoz köthető zavargás 1998-ban Amszterdamnak a 20 százalékban marokkóiak által lakott Slotervaart kerületében történt, miután a rendőrök le akartak tartóztatni egy bűncselekményekkel gyanúsított 12 éves fiatalt, ám családja és szomszédai barikádokat emeltek, és a hatóság embereire támadtak. Ugyanebben a városrészben 2007-ben egy elmegyógyintézetből szabadult marokkói férfi egy őrsre besétálva két rendőrt megkéselt, mire válaszul lelőtték. Noha a hatóságok és a marokkói közösség elöljárói is próbálták csitítani az indulatokat, fiatalok egy csoportja a rendőrökre támadt, és 19 autót felgyújtott. Nagy-Britanniához hasonlóan az etnikum Hollandiában sincs tabusítva, ezért a hivatalos szervek és a sajtó rendszeresen megjelölik a zavargók – és általában a bűnelkövetők – származását. Hollandiában a rendőrségnek európai viszonylatban széles jogköre van az erőszak alkalmazására, és mivel – például Franciaországhoz viszonyítva – nincsenek átláthatatlan szegregátumok, a zavargásokra adott határozott hatósági válasz esetén ritkán kell az adott konfliktuson túlmutató társadalmi következményektől tartani. A rendőrök ezért bármiféle tömeges rendbontásra jellemzően határozottan lépnek fel, így azok rövid idő alatt kifulladnak. Így volt ez 2010-ben Culemborg városának Terweijde kerületében, amikor marokkói és a Maluku-szigetekről származó fiatalok csaptak össze. De gyorsan véget ért a 2017-es rotterdami és amszterdami konfliktus is, ahol rohamrendőrök vertek szét török tüntetőket, akik az ellen tiltakoztak, hogy a holland kormány nem engedte kampánybeszédet mondani a török külügyminisztert, majd a felszólítás ellenére sem hagyták abba a demonstrációt.
Németországban a bevándorláshoz kötődő zavargások hagyományosan a szélsőjobboldal számlájára voltak írhatók. Az első, külföldiekhez köthető eset 1993 májusában történt, amikor török fiatalok randalíroztak a Kölnhöz közeli Solingenben, miután egy neonácik által okozott tűzben öt török meghalt. Az eset kapcsán a német és a török kormány is önmérsékletre intette a török közösségeket, amivel párhuzamosan a rendőrség is határozottan fellépett a rendbontók ellen.
A német rendőrség hatásos intézkedésének köszönhetően Németországban azóta sem jellemzők az efféle rendbontások, a legtöbb zavargás baloldali és anarchista csoportok számlájára írható. Míg Franciaországban a forrongások gyakran az erőszakszervezetek ellen irányulnak, addig Németországban a többségi társadalom és a hatóságok ellen irányuló agressziónál jellemzőbbek az egyes bevándorlócsoportok közötti erőszakos cselekmények. Ezek olykor helyi feszültségekre vezethetők vissza, máskor viszont a bevándorlók anyaországaiban zajló konfliktusok importálódnak a német utcákra. 2014-ben kurdok és fundamentalista muszlimok csaptak össze Hamburgban és Alsó-Szászországban, miután az Iszlám Állam ellen tüntető kurdok mecsetekre támadtak. 2019-ben törökök és kurdok között robbantak ki utcai harcok, miután Recep Tayyip Erdoğan elnök offenzívát indított Észak-Szíria kurdlakta területei ellen. A rendőrség ilyenkor jellemzően határozottan lép fel a rendbontókkal szemben. Így történt 2020 júniusában is, amikor bevándorló-hátterű fiatalok tiltakoztak Stuttgart és Frankfurt városában a koronavírus-lezárások miatt. A hatóság hamar rendet tett, így ismét bebizonyosodott hogy az állami erőszakszervek ha parancsot kapnak rá, könnyen felül tudnak kerekedni a szervezetlen csőcseléken.