Tovább csökkent a benyújtott menedékkérelmek száma tavaly az Európai Unióban, és immár nagyjából megfelel a menekült- és migrációs válság kezdete előtti, 2014-es szintnek – írta szerdán közzétett éves jelentésében az Európai Menekültügyi Támogatási Hivatal (EASO).

Fotó: ShutterStock.com (illusztráció)

Az ügynökség arról számolt be, hogy 2018-ban 634 700-an kértek nemzetközi védelmet az EU huszonnyolc tagállamában, illetve Izlandon, Norvégiában és Svájcban, ami 10 százalékos csökkenés a 44 százalékos visszaesést produkáló megelőző évhez képest, és már megfelel a 2015-ös példátlan menekültáradat előtti szintnek.

A kérelmezők legnagyobb csoportját továbbra is a szíriaiak alkották, részarányuk azonban 12 százalékra esett vissza. Őket az afgánok, az irakiak, a pakisztániak, az irániak, a nigériaiak, a törökök és a venezuelaiak követték. 2015-ben és 2016-ban még minden negyedik menedékkérő szíriai volt.

Legnagyobb mértékben a kolumbiai, venezuelai, georgiai, palesztin és török kérelmezők száma nőtt 2017-hez képest.

A menedékkérelmet benyújtok csaknem ötöde olyan országokból érkezett, amelyek állampolgárai vízummentesen léphetnek be az EU területére.

Az EASO tájékoztatása szerint a tavaly megvizsgált 593 500 elsőfokú beadvány mintegy 34 százalékát bírálták el pozitívan, ez 6 százalékpontos visszaesést jelent.

A legnagyobb elismerési arányt a szíriaiak, a jemeniek és az eritreaiak, a legalacsonyabbat pedig a georgiaiak és a gambiaiak körében jegyezték fel.

Az elsőfokú határozatra váró függő ügyek száma 2018 végére 448 ezerre csökkent. Ez 2016 őszén még meghaladta az egymilliót.

Frontex: harmadával csökkent az Európába érkezők száma januárban

Nagyjából harmadával csökkent januárban az illegálisan Európába érkező bevándorlók száma a decemberi adatokhoz képest – írta szerdán közzétett jelentésében az Európai Unió part- és határvédelmi ügynöksége (Frontex).

A friss értékelés szerint januárban 6760-an érkeztek a négy fő migrációs útvonalon keresztül az EU-ba, ez 20 százalékos csökkenést jelent az egy évvel korábbihoz képest.

Az olaszországi visszaesés miatt a legfőbb belépési pontnak már jó ideje Spanyolország számít, ahol januárban mintegy 3780 illegális határátlépést regisztráltak, ötödével kevesebbet, mint decemberben, de több mint dupláját a tavaly hasonló időszakinak. A legnagyobb csoportot a marokkói és a guineai állampolgárok tették ki.

Görögországban 2540 volt az érkezők száma, az előző havinál 44 százalékkal kevesebb, azonban a tavaly januárinál 10 százalékkal több. A legtöbbjük afgán és török állampolgár, utóbbiak jellemzően a szomszédos Törökország szárazföldi határán keresztül érkeztek.

Januárban immár a nyugat-balkáni útvonal lépett elő a harmadik helyre, itt 300 bevándorlót jegyeztek fel. Ez fele a decemberi számoknak, az egy évvel ezelőttinél pedig 42 százalékkal kevesebb. Az érkezők legnagyobb csoportját az afgánok alkották.

Az olasz partokra mindössze 150-en érkeztek Észak-Afrikából, ami az előző havi adatokhoz képest 73, a tavaly januári adatokhoz képest 96 százalékos visszaesés.