A kémműhold földkörüli pályára helyezése sikertelen volt – jelentette később a KNCA észak-koreai hírügynökség. A jelentés szerint a rakéta első két fokozata sikeresen beindult, a harmadik fokozat beindításánál azonban hiba történt.

Hirdetés

A rakétaindítás kudarcát a dél-koreai hadsereg is megerősítette.

A dél-koreai egyesített vezérkar, amelyet a Yonhap dél-koreai hírügynökség idézett, kijelentette, hogy Phenjan rakétát indított, amely az állítása szerint „űrbe juttatásra alkalmas eszköz”, de további részleteket nem közölt.

Az űreszköz indítását először a japán kormány jelezte, amely közölte, hogy Észak-Korea állítólagos ballisztikus rakétát lőtt ki, amely átrepült az ország területe felett. Kedden Phenjan közölte Japánnal, hogy az indítás augusztus 24. és 31. között történik, ezért Japán mozgósította a hajóit és riadókészültségbe helyezte légvédelmi rendszerét.

Szöul törvénytelennek nevezte a rakétaindítást, arra hivatkozva, hogy sérti az ENSZ határozatait, amelyek megtiltják Észak-Koreának, hogy ballisztikus technológiával hajtson végre kísérleteket, amelyet egyaránt használnak űreszközök világűrbe juttatására, illetve (háborús célú) rakétaként.

A rakétaindítás néhány nappal azután történt, hogy az amerikai, a dél-koreai és a japán vezetők az egyesült államokbeli Camp Davidben találkoztak, a tárgyalás egyik fő témája az észak-koreai nukleáris fenyegetések voltak.

Májusban Észak-Korea már megkísérelte földkörüli pályára helyezni az általa katonai felderítő műholdnak nevezett eszközt, de a hordozó rakéta néhány perccel az indítás után a tengerbe zuhant.

Korábban írtuk