Donald Trump „cárt” nevez ki a határok védelmére, Elon Muskból miniszter lehet
A Republikánus Párt karnyújtásnyira került ahhoz, hogy abszolút többségbe kerüljön az amerikai kongresszusban, s ezzel a szenátus után a törvényhozást is irányíthassa. Donald Trump megválasztott elnök közben megnevezte új belügyminiszterét és az Egyesült Államok ENSZ-nagykövetét, a republikánusok kampányát támogató milliárdos üzletember, Elon Musk pedig az innovációs és technológiai miniszter amerikai megfelelője lehet.Az Egyesült Államok alkotmánya szerint egy pártnak 218 képviselői mandátumra van szüksége ahhoz, hogy megszerezze a képviselőházi többséget, Donald Trump megválasztott elnök pártjának pedig a legfrissebb adatok szerint 214 képviselői helyük van, szemben a demokraták 205 mandátumával.
Az Egyesült Államokban közben megkezdődtek a találgatások arról, ki fogja betölteni a legfontosabb pozíciókat Washingtonban. Donald Trump eddig két nevet említett: Elise Stefanik New York-i képviselőnő lesz az Egyesült Államok új ENSZ-nagykövete, Tom Homant pedig belügyminiszterré nevezhetik ki. Legfontosabb feladata – az illegális bevándorlás elleni küzdelem jegyében – a határvédelem biztosítása lesz.
A megválasztott elnök Homannal kapcsolatban úgy fogalmazott, ő lesz az amerikai határvédelem „cárja”.
A republikánusok várhatóan legalább 52 mandátumot szereznek a 100 tagú szenátusban, miután Nyugat-Virginia, Ohio és Montana államban egy-egy, korábban a demokraták által birtokolt helyet is megszereztek. A washingtoni képviselőházi többség felhatalmazza a Republikánus Pártot arra, hogy kezdeményezze a képviselői mentelmi jog megvonását, illetve szükség esetén eljárást indítson egyes képviselőkkel szemben.
Ha a republikánusok a kongresszus alsóházában és a szenátusban is többséget szereznének, azzal Trump kormányzati programja, javaslatai nagyobb eséllyel nyernék el a kongresszus jóváhagyását, mintha az egyiket a demokraták irányítanák. Donald Trump többek között azt ígérte a kampányban, hogy letöri az inflációt, csökkenti az adókat, az illegálisan az USA-ban tartózkodó bevándorlókat pedig kitoloncolják.
Kik lehetnek Trump miniszterei?
Tom Homanra, a bevándorlási és vámhivatal (ICE) volt igazgatójára már korábban többen tippeltek, hogy ő lehet a következő belügyminiszter. Trump a Truth közösségi platformon azt írta róla, hogy a leendő miniszter „a nemzet határaiért felel majd, beleértve (…) a déli határt, az északi határt, valamint az összes tengeri és légügyi biztonsági kérdést”.
A Fox News Online szerint az is biztosra vehető, hogy a 67 éves Susan Wiles lesz Trump kabinetfőnöke, aki sok egyéb mellett az elnöki sajtótájékoztatók megszervezéséért és lebonyolításáért felel majd.
Trump a választási győzelmét követő beszédében „jégleánynak” nevezte Wilest, utalva a higgadtságára, és hozzátette, hogy szeret a háttérben maradni.
A kormányzatba való bekerülésre esélyes még az X cégcsoport tulajdonosa, Elon Musk – aki a nyár elejétől kezdve támogatta Trump kampányát –, valamint Robert F. Kennedy Jr., aki saját elnökválasztási kampányba fogott, majd Trump oldalára állt.
Donald Trump a hétvégén azt is bejelentette, hogy Nikki Haley és Mike Pompeo – előbbi ENSZ-nagykövet, utóbbi külügyminiszter volt az első Trump-adminisztráció alatt – nem kapnak új pozíciót, amikor az elnök januárban visszatér a Fehér Házba – írja a hirado.hu.