Az NCTV szerint a terrortámadás valós lehetősége továbbra is fennáll, és különösen aggasztónak értékelték azt a tendenciát, hogy a fiatalok egyre gyorsabban radikalizálódnak az internetes felületeken, főként a dzsihadista és a szélsőjobboldali körökben.

Hirdetés

Hollandiában több száz fiatal aktív olyan chatcsoportokban, amelyek vagy szélsőjobboldali, vagy radikális iszlám elveket követnek. Az NCTV „reális esélyt” lát arra, hogy az ilyen környezetben aktív fiatalok könnyebben rávehetőek erőszakos cselekmények elkövetésére. A rendőrség és az ügyészség több tucat 12 és 20 év közötti gyermeket és fiatalt azonosított, akik terroristapropaganda terjesztésében vettek részt.

A korábbi fenyegetettségi értékelésekhez hasonlóan a terrorelhárítási hivatal az európai dzsihadista terrorkockázat mozgatórugójának a gázai háborút tartja. Az Iszlám Állam és az al-Kaida terrorszervezetek felhasználják a konfliktust propagandaanyagaikban, és megpróbálják követőiket támadások végrehajtására buzdítani. Az online dzsihadista körökben mozgó fiatalok „viszonylag könnyen” kapcsolatba kerülnek ilyen csoportokkal – áll a jelentésben.

A szervezet szerint a jobboldali radikalizáció továbbra is aggodalomra ad okot. Hollandiában 2024 nyarán több, főként fiatal személyt tartóztattak le jobboldali terrorcselekményekre való uszítás gyanújával. A szélsőjobboldali eszmék, mint például a fehér felsőbbrendűség és a kisebbségekkel szembeni gyűlölet, nemcsak erőszakhoz vezethetnek, hanem aláássák a demokratikus jogrendet is – hívták fel a figyelmet.

Korábban írtuk

A jelentés azt is megjegyzi, hogy a baloldali szélsőségesség Hollandiában főként aktivizmus formájában nyilvánul meg, és ritkán fordul elő erőszakos cselekmény köreikben. A baloldali szélsőségesek kisebb akciókat hajtanak végre önállóan, vagy összefognak nagyobb társadalmi kérdések mentén, mint például a gázai háború, a klímaváltozás, a menekültügy, a lakhatási válság vagy a szélsőjobboldal elleni fellépés. A baloldali szélsőségesek részt vettek az idén tavasszal a gázai háború elleni tüntetéseken, de akcióik többsége békés volt. Bár néhány tüntetés erőszakba torkollott, úgy tűnik, hogy ezt nem a baloldali szélsőségesek szervezték.

Az NCTV aggodalmát fejezte az intézményellenes mozgalomhoz kapcsolódó terrorkockázattal összefüggésben is. A társadalomnak és a demokratikus jogállamnak radikálisan hátat fordító emberek is fenyegetést jelentenek az ország berendezkedésére és intézményrendszerére nézve – mutat rá a jelentés. Jelenleg nyolc, e mozgalomhoz tartozó állampolgár ellen folyik eljárás terroristaszervezetben való részvétel gyanújával.