Egyedül cselekedhetett az elkövető
Feltehetőleg egyedül cselekedett Robert Bowers.Feltehetőleg egyedül cselekedett Robert Bowers, a Pittsburgh egyik zsinagógájában tizenegy életet követelő szombati lövöldözés gyanúsítottja – közölte az ügyben nyomozást vezető Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI).
Fotó: ShutterStock.com (illusztráció)
Bob Jones, az FBI pittsburghi irodájának igazgatója szerint nincs tudomásuk arról, hogy a 46 éves férfi korábban ismert lett volna a rendvédelmi hatóságok előtt. Jones hangsúlyozta: az elkövető indítékát eddig még nem tárták fel teljes körűen.
Bowers egy csecsemő névadó ünnepségén nyitott tüzet az Élet Fája zsinagógában, a pennsylvaniai Pittsburghben. „Minden zsidónak meg kell halnia!” – kiáltotta a támadó, aki egy AR-15-ös gépkarabéllyal és három kézifegyverrel volt felszerelkezve. A legfrissebb médiaértesülések szerint tizenegy ember meghalt, hatan pedig megsebesültek a támadásban.
A város közbiztonságáért felelős Wendell Hissirch közölte: Bowerst lőtt sebekkel kórházba szállították.
Jeff Sessions főügyész, igazságügyi miniszter bejelentette, hogy a többi között gyűlölet-bűncselekmény elkövetése miatt emelnek vádat Bowers ellen, akit elítélése esetén halálbüntetés fenyeget.
„Robert Bowers cselekedetei az emberiség legrosszabb oldalát képviselik. Hivatalom minden rendelkezésre álló eszközét ennek a szövetségi szintű gyűlölet-bűncselekménynek a kivizsgálására és a bűnvádi eljárás lefolytatásának szolgálatába állítom” – jelentette ki Scott Brady, Nyugat-Pennsylvania ügyésze.
Donald Trump amerikai elnök, aki korábban azt mondta, határozottan úgy tűnik, hogy a támadó antiszemita indíttatásból követte el a bűncselekményt, bejelentette: hamarosan Pittsburghbe látogat.
A Twitteren az elnök ezt írta: „Egész Amerikai gyászolja a pittsburghi Élet Fája zsinagógában amerikai zsidók ellen elkövetett tömeggyilkosságot. Ez a gonosz antiszemita támadás az emberiség ellen irányul. Mindannyiunk együttműködésére szükség lesz, hogy eltávolítsuk az antiszemitizmus mérgét világunkból. Egyesülnünk kell, hogy legyőzhessük a gyűlöletet” – tette hozzá.
António Guterres ENSZ-főtitkár szintén határozottan elítélte a történteket. Közleményében azt írta, hogy mélyen megrendítette a lövöldözés, s részvétét nyilvánította a halálos áldozatok hozzátartozóinak. „A Pittsburgben leadott lövések fájdalmas emlékeztetői az állandósult antiszemitizmusnak” – olvasható üzenetében. Guterres hozzáfűzte: ugyanakkor a 21. században az antiszemitizmusnak már nem szabadna helye lennie.
A Gab.com közösségi médiaportál időközben közölte, hogy a feltételezett elkövetőnek felhasználói fiókja volt honlapjukon, amely olyan szélsőjobboldali aktivisták és fajvédők körében népszerű, akiket más közösségi médiumokról kitiltottak.
A honlapot üzemeltető vállalat szerint egy a gyanúsítottal egyező nevű férfi két órával a lövöldözést megelőzően a következő bejegyzést tette: „a HIAS olyan behatolókat akar idejuttatni, akik megölik népünket. Nem ülhetek ölbe tett kézzel végignézve, ahogy a népemet lemészárolják. A francba a közvéleményetekkel, bemegyek”.
A HIAS (Hebrew Immigrant Aid Society) egy nonprofit csoport, amely mindenekelőtt zsidó menekültek amerikai bevándorlását segíti. A szervezet magáról azt állítja, hogy a zsidó értékek és hagyományok vezérlik.
Bowers korábban számos, gyalázkodásokkal és összeesküvéselméletekkel kevert uszító hangvételű antiszemita bejegyzést posztolt az oldalon. Donald Trumpot is pellengérre állította egyik üzenetében azzal vádolva az amerikai elnököt, hogy olyan globalista, aki nem tesz semmit, hogy elejét vegye a zsidóság betelepülésének az Egyesült Államokba.
A Gab közleményben jelentette be, hogy felfüggesztette a gyanúsított fiókját, és értesítette az FBI-t.
„A Gab világosan elhatárolódik és elítéli a terrorizmus és erőszak minden formáját” – írta a vállalat, amely honlapját egy szólásszabadságot képviselő alternatívaként reklámozza.
Bowers emellett nemrég közzétett egy felvételt három félautomata kézifegyveréről, a kép kísérőszövege szerint azt írta, hogy „Ez az én Glock családom” utalva a fegyvereket gyártó cégre.
A városi hatóságok gyűlölet-bűncselekménynek minősítették a lövöldözést, amely ismét felizzította a fegyvertartás korlátozása körül folyó vitát.
Donald Trump ezzel összefüggésben úgy fogalmazott, hogy a végeredmény talán más lett volna, ha a zsinagógának fegyveres őr nyújtott „volna valamilyen védelmet”. Ezzel szemben Tom Wolf, Pennsylvania demokrata párti kormányzója újfent rávilágított, hogy „a veszélyes fegyverek veszélybe sodorják polgárainkat”.