Fotó: ShutterStock.com/ppart
Hirdetés

A német jog előírásai miatt csak Bruno D.-ként azonosított férfi kilenc hónapon át volt őr a második világháború idején megszállt Lengyelország területén található stutthofi koncentrációs táborban, Gdansk közelében. A bíróság bűnösnek találta őt abban, hogy bűnrészes volt az 1944 augusztusa és 1945 áprilisa között elkövetett gyilkosságokban.

A férfi elismerte, hogy a táborban volt az említett időben, de úgy érvelt, hogy jelenléte nem volt bűncselekmény. Akkor 17-18 éves volt, így szerinte a fiatalkorúakra vonatkozó ítélkezési irányelvek érvényesek rá.

A német média szerint Bruno D. a héten, a bírósághoz intézett utolsó tanúvallomásában ugyan megbocsátást kért azokért a szenvedésekért, amelyeket az áldozatok átéltek, de nem vállalt felelősséget a történtekért.

Azt mondta, bocsánatot kér mindenkitől, beleértve a hozzátartozókat is, akik „keresztülmentek az őrültségnek ezen a poklán” – számolt be az NDR műsorszolgáltató és számos más hírközlő.

Korábban írtuk

A nácik emberek millióit, köztük az európai zsidóság több millió tagját gyilkolták meg koncentrációs és megsemmisítő táborokban a második világháború idején. Stutthofban 60 ezer embert öltek meg. Bruno D. pere minden bizonnyal az utolsók közé tartozik, hiszen a még élő háborús bűnösök többsége már aggastyán. A tábor egy másik egykori őre ellen tavaly leállították az eljárást, mert egészségi állapota nem tette lehetővé, hogy felelősségre vonják.

Az Auschwitz könyvelőjeként hírhedtté vált Oskar Gröning, aki a meggyilkolt zsidóktól ellopott pénz nyilvántartásáért felelt a legrettegettebb megsemmisítő táborban, tavaly 96 évesen meghalt, mielőtt megkezdhette volna a rá kiszabott büntetés letöltését.