Elképesztő összegeket keresnek az embercsempészek
Világszerte évente több millió nő, gyermek és férfi esik emberkereskedők áldozatául. Az emberkereskedelem és a hozzá szorosan kapcsolódó egyéb bűncselekmények jelentik a szervezett bűnözés egyik fő bevételi forrását globálisan – olvasható a Magyar Nemzet cikkében. Emlékeztetnek: az emberkereskedelemhez szorosan kapcsolódik a szexuális kizsákmányolás és a prostitúció is. Az elmúlt évtizedekben hatalmas változáson ment keresztül a technológia, ez pedig a globalizált világunkban katalizátorként funkcionált az ezzel kapcsolatos bűncselekmények elkövetésében. Ennek eredményeként pedig jelenleg soha nem látott méretűvé nőtt az emberkereskedelem, az illegális migráció és az abból származó csillagászati bevételek.A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) becslései szerint jelenleg 25 millió áldozata van az emberkereskedelemnek világszerte – idézi fel a cikk.
Az elmúlt évtizedek globális történései létrehoztak olyan biztonsági kockázattal rendelkező övezeteket, amelyek a robbanó népesedés mellett megalapozták az illegális migrációt és a szövevényes globális emberkereskedelmi hálózatot.
Mindennek eredményeképpen megjelentek azok a bűnözők, akik már egy összetett hálózatot tudnak működtetni, szinte bárhová ki tudják terjeszteni a tevékenységüket a főbb migrációs útvonalakon.
Ezen útvonalak mentén az embercsempészés mellett virágzik a fegyver- és kábítószer-kereskedelem, a terrorizmus és a feketepiac is.
Az embercsempészek kulcsszereplői a migránsokat az Európai Unióba szállító láncnak. Két fő útvonalon közlekednek: az egyik a Földközi-tengeren, a másik pedig a Balkánon keresztül.
A legtöbb migráns olyan közösségi médiaplatformokon keresztül lép kapcsolatba az embercsempészekkel, mint a WhatsApp és a Facebook.
A tengeri út nyolc és tíz óra közötti időt vesz igénybe. A migránsok általában Sfakszból és Tuniszból indulnak. Úti céljuk gyakran Lampedusa és az olasz partok. A balkáni útvonal hosszabb és drágább, de általában biztonságosabbnak tekintik, mint a mediterrán útvonalat. Az utazás két részből áll: Tuniszból Isztambulba, majd innen Belgrádba vezet az út. A szárazföldre kerülve a migránsok mintegy 225 kilométert tesznek meg a magyar határig.
A becslések szerint a két fő csempészútvonal – Kelet-, Észak- és Nyugat-Afrikából Európába, valamint Dél-Amerikából Észak-Amerikába vezet – évente mintegy 6,75 milliárd dollárt termel a bűnözők számára. Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) szerint az embercsempészet és a hozzá kapcsolódó bűncselekmények világszerte évente 150 milliárd dollár nyereséget termelnek a sötét érdekkörök számára.
A Balkánon átívelő útvonalon utazó migránsok legalább hétezer eurót fizetnek a csempészeknek a schengeni övezetbe jutásért, míg a mediterrán útvonal 1200–2200 euróba kerül.
A további részletekről IDE KATTINTVA a Magyar Nemzet honlapján olvashatnak.