„Észak-Gáza teljes palesztin lakossága közelgő életveszélyben van a betegségek, az éhínség és az erőszak miatt” – áll a több ENSZ-szervezet – közöttük az ENSZ Gyermekalapja, az UNICEF és az Élemezési Világprogram (WFP) – vezetői által aláírt közleményben.

Hirdetés

Izrael októberben kezdett nagyszabú katonai előrenyomulásba a Gázai övezet északi részén. Az Egyesült Államok közölte: szoros figyelemmel követi az offenzívát, mert biztosítani kívánja, hogy a szövetségese által folytatott szárazföldi hadművelet ne torkolljon „a kiéheztetés politikájába” a palesztin terület északi részén.

„A belépés korlátozása miatt a humanitárius segély nem tudja elérni a szükséges mértéket. Az alapvető, életmentő cikkek nem elérhetőek. A segélymunkások nem tudják biztonságban végezni a munkájukat, az izraeli erők és a biztonság hiánya elzárja őket a szűkölködőktől” – olvasható a közös közleményben.

Korábban írtuk

Az ENSZ-szervezetek szorgalmazták, hogy valamennyi, Gázában harcban álló fél védje meg a polgári lakosságot, és felszólították Izraelt, hogy szüntesse be a Gáza és segíteni próbáló segélymunkások elleni támadásokat.

Izrael New York-i ENSZ-missziója nem volt hajlandó kommentálni a közleményt. Danny Danon, Izrael ENSZ-nagykövete a múlt hónapban az ENSZ Biztonsági Tanácsában kijelentette, hogy Gázában nem a segély hiánya a gond. Hozzátette, hogy az elmúlt év során több mint egymillió tonna segély érkezett a palesztin területre. A nagykövet azzal vádolta a Gázát irányító Hamász iszlamista szervezetet, hogy elrabolja a segélyeket.

A Hamász több alkalommal is elutasította az izraeli vádakat, és Izraelt okolta a hiányért.

Samantha Power, az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének (USAID) ügyvezetője pénteken tárgyalt Izraelnek az Egyesült Államokba akkreditált nagykövetével, és komoly aggodalmát fejezte ki a Gázai övezet északi részében uralkodó helyzet miatt.