Fotó: shutterstock.com/yiannisscheidt
Hirdetés

„Érezhető a feszültség csökkenése” – fogalmazott Panajótopulosz a Mega görög televíziós csatornának adott interjúban, kiemelve, hogy februárban és márciusban egyetlen török harci repülőgépet sem észleltek az Égei-tenger Görögországhoz tartozó szigetei fölött.

Mitarákisz azt mondta, Süleyman Soylu török belügyminiszter társaságában felkeresi a földrengés sújtotta Hatay tartományt, Panajótopulosz pedig korábban arról tájékoztatott, hogy a tervek szerint ugyanazon a napon Hulusi Akar török védelmi miniszterrel egyeztet majd.

Ugyancsak vasárnap a Katimerini című görög napilap azt írta, „Ankara teljesen más hangot üt meg” Görögországgal kapcsolatban.

Elemzők szerint a február 6-ai, Törökország és Szíria egy részén pusztító, több mint 50 ezer halálos áldozattal járó földrengés, illetve az ennek nyomán érkező nemzetközi segítséget követően a két NATO-tagállam a köztük lévő feszültség csökkentésére törekszik.

Athén és Ankara viszonyára évtizedek óta árnyékot vet a migráció, tengeri határaik, a kölcsönös légtérsértések, valamint az utóbbi években a Földközi-tenger keleti medencéjében felfedezett hatalmas földgázkincs kiaknázásának lehetősége.

Tavaly 234 alkalommal repültek át török katonai gépek görög terület fölött. A görög védelmi tárca az görög szuverenitásba ütközőnek tekinti a légtérsértéseket.

Korábban írtuk