A KCNA észak-koreai állami hírügynökség 2025. április 30-án közreadott felvételén tűzérségi lőgyakorlatot hajtanak végre a Csoe Hjon nevű, többcélú rombolóval egy meg nem nevezett helyszínen április 29-én
Fotó: MTI/EPA/KCNA
Hirdetés

A távol-keleti kommunista ország vezetője hétfőn és kedden felügyelte az új, ötezer tonnás romboló fegyverrendszerének „harci alkalmazási tesztjét” – jelentette a KCNA helyi hírügynökség.

Észak-Korea pénteken ünnepség keretében bocsátotta vízre az új többcélú hadihajót. A rombolót szuperszonikus hadászati manőverező robotrepülőgépekkel, taktikai ballisztikus rakétákkal és más csapásmérő eszközökkel szerelték fel. Ezeknek a fegyverrendszereknek a próbáját hétfőn tartották. Kedden a taktikai irányított fegyverek, a hajó automata ágyúinak és más lövegeinek tüzelési tesztje történt.

Kim Dzsongün hangsúlyozta, hogy rövid időn belül „tökéletesíteni” kell a hadihajó fegyverrendszereit az integrált műveletekhez igazítva. „Fontos, hogy egy előrelátóan cselekvő és offenzív védelmi rendszert hozzunk létre az erőteljes támadási képesség kialakításával” – idézte a vezetőt a hírügynökség.

„Eljött az idő, hogy felelősségteljes döntést hozzunk a haditengerészet nukleáris fegyverzettel való ellátásának felgyorsítására, hogy megvédjük az államot és a tengeri szuverenitást a jelenlegi és jövőbeli fenyegetéstől” – hangoztatta a vezető vezető, aki a hírügynökség által nem részletezett feladatokat tűzött ki e cél megvalósítására.

A múlt heti vízre bocsátási ünnepségen Kim arra szólított fel, hogy jövőre több Cso Hjon-osztályú hadihajót és nagyobb cirkálókat, valamint különböző típusú kísérőhajókat építsenek, továbbá fejlesszenek ki „nukleáris meghajtású tengeralattjárókat” is.