Azbej Tristan felhívta a figyelmet arra, hogy a politikailag labilis, elsivatogosodó, élelemhiánnyal sújtott, vallás-, azon belül keresztényüldözéssel terhelt közép-afrikai térségben óriási szükség van jelenleg külső segítségre a békés együttélésre törekvő országok országok stabilitásának megőrzése érdekében.

Hirdetés

Mindez azért fontos szerinte, mert a hátrányos helyzetben lévő térségből – hacsak helyben nem áll rendelkezésre segítség – a következő években akár migránsok tízmilliói indulhatnak el Európa felé, ami beláthatatlan következményekkel járna kontinensünkre nézve.

Kiemelte: e tekintetben Csád szerepe kiemelkedő Közép-Afrikában, hiszen az országban a lakosság egyharmada szorul humanitárius ellátásra, mégis a világ ötödik legnagyobb menekültbefogadó állama, amelyben hatalmas szükség van a helyi kormányzat stabilitásának megőrzésére.

Támogatni kell a csádi emberek és hatóságok azon törekvéseit, amelyek ezt szolgálják, ezért a Hungary Helps program mentén az akut humanitárius válsághelyzetekre – például ipari vagy természeti katasztrófák következményeinek kezelésére – kínál hazánk segítséget, továbbá szakemberekkel, orvosi, mérnöki, mezőgazdasági szakértelemmel támogatja az országot – ismertette a részleteket.

Korábban írtuk

A Hungary Helps program „az érző szív, de a józan ész programja is”, mondta, hozzátéve: Magyarország keresztényi szolidaritásból, általános emberi együttérzésből, egyben „az európai kontinens felé érzett felelősségvállalás” részeként segíti a csádi stabilitás fenntartását.

Azbej Tristan emlékeztetett: a Száhel-övezet már most migrációt kibocsátó régió, ráadásul a régióban tartózkodik a világ menekültjeinek és migránsainak 75 százaléka, ezért ami ma a Száhel-övezetben történik, az nemcsak Afrika, de Európa jövőjét is meghatározza. „Ha az itt élő emberek megtalálják a jövőjüket a saját országaikban, akkor mérséklődhet az Európát érintő illegális migráció is, ha viszont (…) egymás után dől be az országok a stabilitása, akkor egy tragikus következményekkel járó általános migrációs válsághelyzet állandósul” – hívta fel a figyelmet.

Az államtitkár kitért arra is, hogy a térségben sok helyen felütötte a fejét a szélsőséges iszlamista terrorizmus. Az olyan országok is veszélyben vannak, mint Csád, ezért a magyar kormány támogatja a helyi kormányzat azon erőfeszítéseit, amelyek ennek megfékezésére irányulnak – húzta alá.

A műsor vendége volt Máthé László Eduárd, a szubszaharai térségben megvalósuló magyar összkormányzati tevékenységek külpolitikai összehangolásáért felelős miniszteri biztos is, aki arról beszélt, hogy a térségben élők, a csádiak más szemmel néznek a magyarok segítségére, mint a korábban gyarmatokat tartó nyugat-európai államokéra. A helyiek pozitívan értékelik, hogy Magyarország nem szól bele a belpolitikai folyamatokba, nem nyilvánít véleményt különböző értékelvű vitákban – emelte ki.

Mindezeknek is köszönhető, hogy a humanitárius segítség mellett egészen szerteágazó támogatást végez Magyarország Csádban, így a munkahelyteremtéstől kezdődően az oktatási, mezőgazdasági területen át képzésekig nyújt hazánk segítséget az afrikai országban. Mindezek fogadtatása kifejezetten pozitív a partnerek, a kormányzat és az egyéb szervezetek részéről is – emelte ki.