Az ok a három évtizedes béke és a kisebb védelmi megrendelésekben keresendő, jegyezte meg a vállalat, majd példaként említette, hogy Norvégia utoljára az 1990-es években rendelt tüzérségi lőszert, a svédek pedig az 1980-as években. – Más országok jellemzően 5 és 20 ezer közötti mennyiséget rendeltek, erre méreteztük a termelést. Most meg hirtelen több millió lövedékre van szükség – állítja a vállalat.

Hirdetés

A Defense Express ukrán portál újságírói elemezték a jelentést, amely szerint jelenleg egész Európa évente mintegy 500 ezer tüzérségi lövedék előállítására képes. Eközben Ukrajna igénye havonta körülbelül 600 ezer lövedékre rúg.

Ez azt jelenti, hogy ahhoz, hogy az ukrán fegyveres erők éves lőszerigényét napi húszezer lőszerrel kielégítsék, Európának a jelenlegi termelési ütem mellett körülbelül 14 évre lenne szüksége. Ha a fogyasztás üteme napi tízezer lőszerre csökken, Európa hét év alatt tudná kielégíteni az ukrán fegyveres erők éves igényét.

A számítás alapja a tüzérségi lőszerek jelenlegi évi 500 ezer darabos európai termelési üteme, bár a tényleges helyzet ma valamivel rosszabb lehet. Köztudott például, hogy 2023 februárjában az európai termelési ráta évi 300 ezer tüzérségi lőszer volt, így nem valószínű, hogy ez a szám drámaian megemelkedett volna a mai 500 ezerre, jegyezte meg a Defense Express.

A Nyugat bizonytalan abban, hogy képes lesz-e egyszerre fegyvereket szállítani Ukrajnának és Izraelnek, a NATO-tagállamok védelmi ipara pedig nem rendelkezik elegendő tartalékkal a mostanihoz hasonló válságokra való reagáláshoz.

Az Európai Unió komoly kihívásokkal néz szembe azzal a tervével, hogy jövő márciusig egymillió tüzérségi lövedéket szállít Ukrajnának. A Bloomberg forrásai szerint az idő több mint fele már eltelt, de a terv csak harminc százalékban valósult meg. Az eddig aláírt szerződések számát tekintve fennáll a veszélye annak, hogy a kitűzött célt nem sikerül elérni, ismerteti cikkében a Magyar Nemzet.

Korábban írtuk