Európai Örökség cím az európai identitástudat erősítéséért
Az „Európai Örökség” cím célja az európai identitástudat megerősítése. Bagó Zoltán európai parlamenti képviselő (Fidesz) szerint kiemelten fontos, hogy az európai polgárok közös értékeiket és közös érdekeiket együttes erővel és lelkesedéssel építsék tovább. Az Európai Örökség cím ebben a folyamatban jelenthet előrelépést. A cím adományozásával az EU rá kívánja irányítani a figyelmet azokra a jelképértékű helyszínekre, amelyek az európai integráció, történelem és kultúra szempontjából kiemelkedő jelentőségűek. Kétévente 27 ilyen helyszín kerülne kiválasztásra.
Az EP Kulturális és Oktatási Bizottságának még 2010. november 18-i ülése egyhangúan fogadta el Doris Pack néppárti képviselő javaslatát, melynek értelmében Svájc is részt vehetne a Fiatalok lendületben programban valamint az egész életen át tartó tanulás terén megvalósuló cselekvési programban (2007–2013). Bár Svájc nem tagja az Európai Uniónak, folyamatos érdeklődést mutat a szorosabb együttműködés iránt az oktatás, a képzés és az ifjúság területén. „A megállapodás nagy eredmény, mert általa egy újabb területen valósulhat meg együttműködés az Európai Unió és Svájc között, miközben a programok nyújtotta előnyök oly módon terjednek ki Svájcra, hogy közben az Európai Unió pénzügyi és egyéb érdekei nem sérülnek” – emelte ki Bagó Zoltán a határozathozatalt követően.
* * *
A Parlament és a Tanács 2006-ban fogadta el a 2007–2013-as Fiatalok lendületben program és az egész életen át tartó tanulás programja létrehozásáról szóló határozatokat. A Tanács már 2008-ban felhatalmazta a Bizottságot, hogy kezdjen tárgyalásokat Svájc bevonására vonatkozóan, ennek eredményeképpen 2009-ben született megállapodás a témában, melynek 2011-től kezdődő alkalmazásának jóváhagyásáról a Tanács már határozatot fogadott el. Azonban a megállapodás hatálybalépéséhez a Tanácsnak meg kellett szereznie az Európai Parlament egyetértését.