Fotó: ShutterStock.com (illusztráció)
Hirdetés

Ferenc pápa homíliájában az isteni szeretet életet adó tüzéről beszélt. Szembeállította azokkal a lángokkal, amelyek az emberek világában mindent elpusztítanak és tönkretesznek, „népeket és kultúrákat falnak fel”.

Az argentin pápa megjegyezte, a történelem során az evangelizációt túl sokszor helyettesítette már a gyarmatosítás. A katolikus egyházfő úgy vélekedett, korunkban is a hatalomvágy és pénzéhség „új gyarmatosítással” fenyeget. „A minden mást tönkretevő érdekek gyújtotta tűz (..) pusztított az Amazonas térségében” – utalt Ferenc pápa a brazíliai erdőtüzekre. Hozzátette, ugyanez a pusztítás megy végbe, amikor egyesek kizárólag egyéni vagy az őket képviselő szűk csoport céljai megvalósítására törekednek, „felégetve a diverzitást, hogy mindenki és minden egyforma legyen”.

A Szent Péter bazilikában pontifikált misén az Amazonas térségében élő etnikai csoportok és törzsek is képviseltették magukat, köztük indios bennszülöttek színes tolldíszes fejfedővel.

Az ünnepélyes szertartás nyitotta meg a Vatikánban október 27-ig tartó rendkívüli szinódust. A püspöki tanácskozás a pápa által kijelölt témát vitatja meg és záródokumentummal iránymutatásokat dolgoz ki.

Az Amazonas-térség szinódusa az Új utak az egyház és az integrált ökológia számára címet kapta: az esemény egyházi és környezetpolitikai szempontból is aktuálisnak számít, annál is inkább, mivel a latin-amerikai területről a Vatikánba érkezett több mint kétszáz püspök kilenc országot, mintegy 34 millió lakost és 390 különböző nemzetiséget képvisel.

A szinóduson szó lesz a Ferenc pápa szóhasználata szerint a „világ peremén” található közösségekről, a migrációról, a természeti kincsek kizsákmányolásáról és ezek társadalmi hatásairól. Az Amazonas térségének problémái nem korlátozódnak a világ szűk részére, hanem egész Földünket érintik – kommentálta az olasz katolikus sajtó a szinódus megnyitását.