Fotó: ShutterStock.com (illusztráció)

Az Európai Bizottság a fenntarthatóbb Európa 2030-ig szóló megvalósításáról szóló vitaanyagot terjesztett elő, amely szerint további határozott fellépésre van szükség, ha az Európai Unió és a világ fenntartható jövőt kíván biztosítani a jólét érdekében – közölte Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke Brüsszelben szerdán.

Fotó: ShutterStock.com (illusztráció)

Sajtóértekezletén Timmermans hangsúlyozta, a dokumentum az unió azzal kapcsolatos elkötelezettségét tükrözi, hogy megvalósítsa az ENSZ fenntartható fejlődési céljait, ideértve az éghajlat-politikai fellépésről szóló párizsi megállapodást is.

A szöveg az Európa előtt álló kihívások áttekintése és a jövőre vonatkozó forgatókönyvek bemutatása révén arra törekszik, hogy útmutatóul szolgáljon a vitához, amely arról szól, hogy 2030-ig ezek a célok hogyan érhetők el a legjobban, és ehhez az EU miként járulhat hozzá a leghatékonyabban – közölte.

A bizottsági alelnök elmondta, a bemutatott vitaanyag a fenntarthatósági átmenet legfontosabb tényezőit helyezi a középpontba, egyebek között a lineáris gazdaságról a körforgásos gazdaságra való áttérést, az élelmiszerrendszereink egyensúlyának javítását, az energetikai, az épületekkel kapcsolatos és a mobilitási jövő időtállóvá tételét, valamint annak biztosítását, hogy ez az átállás méltányos legyen, és senki ne maradjon ki belőle.

A bizottság tájékoztatása szerint a dokumentum azokat a támogató eszközöket is előtérbe helyezi, amelyek a fenntarthatósági átmenet alapjául szolgálnak. Ilyen egyebek mellett az oktatás, a tudomány, a technológia, a kutatás, az innováció és a digitalizáció, a pénzügy, az árképzés, az adózás és a verseny, a felelős üzleti magatartás, a vállalati társadalmi felelősségvállalás és az új üzleti modellek, a nyitott és szabályokon alapuló kereskedelem, az irányítás és a politikai koherencia minden szinten.

A szöveg az eszmecsere ösztönzéséhez három forgatókönyvet vázol fel arra vonatkozóan, hogy az EU-n belül hogyan lehetne nyomon követni a fenntartható fejlődési célokat. Ezek között szerepel a fenntartható fejlődési célokkal kapcsolatos átfogó uniós stratégia, amely irányt mutat az EU és a tagállamok tevékenységeihez, a fenntartható fejlődési célok folyamatos érvényesítése az uniós bizottság által az EU valamennyi vonatkozó politikájában, a tagállami végrehajtás mellőzésével, valamint a jelenlegi uniós szintű fenntarthatósági törekvések megszilárdítása.

A vitaanyagot részletes mellékletek kísérik, amelyek áttekintik az EU által a fenntartható fejlődési célokkal kapcsolatban nyújtott teljesítményt és a közelmúltban hozott intézkedéseket – tették hozzá.