Fenyegeti a térségi stabilitást Peking válasza Pelosi tajvani látogatására
Az egész térség stabilitását veszélybe sodorhatja Kína válasza az amerikai házelnök tajvani látogatására a világ legfejlettebb iparú demokráciáit összefogó G7 csoport szerint.Az országcsoport külügyminisztereinek szerdai közleményében kiemelték, hogy a törvényhozók hivatalos nemzetközi látogatásai hozzátartoznak a nemzetközi közösség életéhez, „normális és rutinszerű” aktusok. Ezért Nancy Pelosi tajpeji vizitjét sem lehet „ürügyként használni a Tajvani-szorosban folytatott agresszív katonai tevékenységre”.
Peking közelmúltbeli és bejelentett lépései, különösen a tervezett hadgyakorlat és a Tajvan elleni gazdasági szankciók „szükségtelen eszkalációval fenyegetnek” – áll a soros elnök, Németország külügyminisztériuma által kiadott közleményben.
Kína nem változtathatja meg a térségbeli viszonyokat „egyoldalúan, erőszakkal”, a Tajvannal összefüggő nézeteltéréseket békés eszközökkel kell rendezni – húzták alá, hozzátéve, hogy „mindenek felet nyugalomra, önmérsékletre, átláthatóságra, a félreértések megelőzése érdekében pedig a nyílt kommunikációs csatornák fenntartására” ösztönöznek.
Egyben közölték, hogy a Hetek továbbra is képviselik az „egy Kína” elvet, és nem változtatnak a Tajvannal kapcsolatos álláspontjukon.
Az Egyesült Államok, Franciaország, Japán, Kanada, Nagy-Britannia, Németország és Olaszország, valamint az Európai Unió mint nemzetek feletti intézmény alkotta csoport külügyminiszterei – illetve az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője – egyben megerősítették, hogy változatlanul kiállnak „a szabályokon alapuló nemzetközi rend, a béke és a stabilitás fenntartása mellett a Tajvani-szorosban és azon túl is”.