A bejelentéssel a pénteki feszült hangulatú találkozóra reagált a Fehér Házban, ahol Volodimir Zelenszkij ukrán, Donald Trump amerikai elnök és J. D. Vance alelnök tervezte hivatalossá tenni a Washington és Kijev közötti ásványi anyagokkal kapcsolatos megállapodást.

Hirdetés

A megbeszélés heves szóváltásba torkollott, amikor Zelenszkij ragaszkodott ahhoz, hogy Trumpnak a semlegesség helyett jobban kellene támogatnia Kijevet, hogy közvetítsen a Moszkvával kötendő tűzszünetben.

Trump rövidre zárta a találkozót, kijelentve, hogy Zelenszkij „nem áll készen” a békére. „Mi a békére törekszünk. Nem keresünk olyasvalakit, aki megállapodik egy erős hatalommal, majd nem köt békét, mert felbátorodva érzi magát” – mondta az amerikai vezető a sajtónak utána.

Szlovákia nem fogja támogatni Ukrajnát, sem anyagilag, sem katonailag, hogy folytassa a háborút. Ha mások ezt teszik, mi tiszteletben tartjuk” – írta Fico szombaton a közösségi médiában.

A szlovák államfő bírálta Kijev nyugati támogatóit, amiért „erővel való békéért” megoldásra törekszenek, irreálisnak és az ellenségeskedések meghosszabbításának ürügyének nevezte ezt a megközelítést.

Korábban írtuk

Ukrajna soha nem lesz elég erős ahhoz, hogy katonai pozícióból tárgyaljon” – érvelt.

Szlovákia azt tervezi, hogy a közelgő, március 6-i EU-csúcson „azonnali tűzszünetet” javasol, noha a kezdeményezést Zelenszkij és több uniós tagállam már előre elutasította.

Fico arra is figyelmeztetett, hogy az orosz gázszállítások korlátozása árt az európai iparnak, és az Ukrajnán keresztül Szlovákiába és Nyugat-Európába irányuló gáztranzit újraindítását sürgette.

Nem áramlik a gáz keletről nyugatra, de Ukrajna helyette európai gázt vesz el” – mondta, »abszurdnak« nevezve a jelenlegi helyzetet, és kitartott amellett, hogy az Ukrajnának nyújtott uniós segítség »nem lehet egyirányú jegy«.

Miközben elismerte, hogy meg kell erősíteni az EU védelmi képességeit, sürgette az unió vezetőit, hogy ismerjék el a konfliktussal kapcsolatos eltérő nézeteket. „Ha a csúcstalálkozón nem tartják tiszteletben, hogy vannak más vélemények is, mint a háború folytatása, akkor az Európai Tanács nem biztos, hogy képes lesz megegyezni az Ukrajnával kapcsolatos következtetésekről” – tette hozzá.

Fico 2023-as hivatalba lépése óta élesen bírálta az EU ukrajnai konfliktussal kapcsolatos álláspontját. Leállította Szlovákia Kijevnek nyújtott katonai támogatását, ellenezte a NATO-tagságra való törekvést, és azonnali béketárgyalásokat szorgalmazott. Fico bírálta az Oroszországgal szembeni uniós szankciókat is, mivel azok hatástalanok és károsak Európára nézve, és sürgette a Nyugatot, hogy kezdjen újra normális párbeszédet Moszkvával.