Fotó: képernyőkép, youtube
Hirdetés

Egy új tanulmány döbbenetes eredményét mutatta be a The Guardian. Mint a Mandiner lapszemléjéből kiderül: a brit lap emlékeztetett rá, hogy a Dnyeper folyóra telepített Nova Kahovka-i gát felrobbantása iszonyú következményekkel járt.

Az új tanulmányban, amit részletesen ismertettek, a szerzők arra a megállapításra jutottak, hogy a gát felrobbantása a környezeti ártalmak „mérgező időzített bombáját” indította el, ugyanis 83 ezer tonnányi nehézfém volt a tározó üledékében a robbantáskor, és ezek kevesebb mint egy százaléka szabadult csak fel.

Ez pedig azt jelenti, hogy a fennmaradó nagyjából 99 százalék a folyókba szivárog, ahogy az esőzések mossák a veszélyes nehézfémekkel (ólommal, kadmiummal és nikkellel) teli üledéket, ez azonban az élővilágra és az emberek egészségére is rendkívül veszélyes.

A KUTATÁS VEZETŐ SZERZŐJE, OLEKSANDRA SHUMILOVA SZERINT A KÖRNYEZETI HATÁSOK MÉRTÉKE A CSERNOBILI ATOMKATASZTRÓFÁHOZ HASONLÍTHATÓ.

A szakértő arra a megállapításra jutott, hogy az üledékben lerakódott szennyező anyagok felhalmozódhatnak különböző organizmusokban, a növényzetről az állatokra és az emberekre terjedhetnek, a következményei pedig a sugárzás hatásaihoz hasonlíthatók.

Korábban írtuk