Lesz-e újabb háború Európában?
Forró nyár Koszovóban
Ismét izzanak az indulatok Észak-Koszovóban. Május végén súlyos összecsapások zajlottak a szerb tüntetők, valamint a KFOR magyar és olasz katonái között. A szerbek természetesen nem a KFOR-ra, még kevésbé az olaszokra vagy a magyarokra mérgesek, felháborodásukat az váltotta ki, hogy egy kétes érvényességű önkormányzati választás után a szerb többségű települések élére albán polgármestereket neveztek ki.Koszovó ügye egy megoldhatatlan feladvány Európa számára. A balkáni terület a szerbség bölcsője, a középkori szerb állam vallási és politikai központjaként működött évszázadokon keresztül. Nem túlzás azt mondani, hogy a szerb nemzetnek ugyanaz Koszovó, mint a magyaroknak Erdély. A török uralom azonban megváltoztatta az etnikai viszonyokat, egyre több albán telepedett meg Koszovóban, és az évszázadok alatt szintén honos néppé váltak.
Az igazi népességcserére mégis az 1960–1970-es években került sor. A jobb megélhetés és a városiasodás ugyanis mind több szerbet késztetett arra, hogy Koszovóból a fejlettebb észak-szerbiai területekre vándoroljon. Ezzel párhuzamosan az albán népesség demográfiai robbanást élt meg. A nyolcvanas évekre az albánok jelentős többségbe kerültek, aminek következtében egyre hangosabban kezdték el követelni függetlenségüket. A kommunista érában autonómiát kapott ugyan Koszovó, ám Jugoszlávia az első délszláv háborút követően darabjaira hullott, az albánok pedig nem akartak többé a szerbekkel egy államalakulatban élni.
Szerbia 1995 végén a daytoni békeszerződéssel lezárta a háborút Horvátországgal, másfél év múlva azonban már a szerb civileket és rendőröket támadták Koszovóban albán gerillák. A szerbek a hadseregre bízták a „rendcsinálást”, aminek újabb hosszan elhúzódó fegyveres konfliktus lett a vége. A történet folytatása innentől jól ismert: a NATO az albánok oldalán szállt be a háborúba, súlyos bombatámadásokkal kényszerítve térdre Szerbiát, a terrorcsapással egyenértékű akcióban pedig több száz civil vesztette életét. 2008-ban Koszovó kikiáltotta függetlenségét, amelyet eddig 105 ország ismert el.
A konfliktus azonban korántsem oldódott meg, Koszovó területén ma is több mint százezer szerb él, Észak-Koszovóban összefüggő tömböt alkotva. A Szerbiával határos területekre a pristinai kormánynak sosem sikerült teljesen kiterjesztenie a hatalmát, a településeket, az intézményeket, a rendőrséget is szerbek irányítják. A törékeny status quo alapja, hogy a szerbek rendelkeznek saját közösségük felett, az albánok meg úgy tesznek, mintha ők volnának az urai az országnak, nem pedig a pristinai amerikai követségről irányítanák azt. Köztudomású ugyanis, hogy Koszovó kézben tartása stratégiai okokból fontos az USA-nak, ezért támogatják a kézhez szoktatott albánokat a hagyományosan oroszbarát szerbekkel szemben.
A 2021-ben hatalomra kerülő, Albin Kurti vezette albán nemzetiségű kormány azonban már célul tűzte ki, hogy a szerb többségű területekre is kiterjeszti Pristina befolyását. Ennek érdekében provokatív lépésekkel próbálják küzdőtérre rángatni a szerbeket, hogy egy kirobbanó konfliktusban az albán erők a jogszerűség őreiként lépjenek fel, és a hátuk mögött felsorakozó európai és amerikai vezetéssel pontot tegyenek a szerb régió de facto különállásának végére.
Az utóbbi néhány évben az albán kormány megpróbálta kikényszeríteni, hogy az észak-koszovói szerbek koszovóira váltsák szerb irataikat, illetve a szerb rendszámokat koszovóiakra cseréljék. A szerbek azonban útblokádokkal válaszoltak a pristinai nyomásgyakorlásra, mert szerintük az albán okmányok elfogadása egyenértékű lenne azzal, hogy jogszerűnek ismerik Koszovó Szerbiától való elszakítását. Márpedig a szerbek részéről szóba sem jöhet, hogy lemondjanak az ősi földről.
– Koszovó Szerbia szíve, állítsák meg az erőszakot – írta ki Novak Đoković a legutóbbi Roland Garros-tornán aratott győzelme után válaszul arra, hogy múlt héten az észak-koszovói Zvečanban a szerbek összecsaptak a KFOR erőivel. A világhírű szerb sportoló viszonyulása Koszovóhoz tökéletesen leképezi a szerb többség álláspontját.
Az észak-koszovói kisvárosban május végén történt események pedig egyenes következményei annak a politikának, amit Pristina folytat a helyi szerbekkel szemben. Nagyban enyhítené ugyanis a feszültséget, ha az albán vezetés hajlandó lenne teljesíteni egy kilenc évvel ezelőtt kötött megállapodás Pristinára vonatkozó részét, miszerint az északi területeken létrejöhet a Koszovói Szerb Önkormányzatok Közössége, amolyan autonómiaféle a tömbben élő szerbek számára. A rendszámügy és a szerb önrendelkezés megtagadása vezetett végül oda, hogy négy észak-koszovói szerb település polgármestere és a helyi rendőrség tagjai lemondtak tisztségükről.
Az albán etnikumú politikai vezetés tisztességére jellemző, hogy kapva kaptak az alkalmon, a rendőrséget albánokkal töltötték fel, az előre hozott önkormányzati választások alkalmával pedig a 3 százalékos részvételi arány mellett a szerb többségű települések élére megválasztatták saját politikusaikat. A szerb lakosság azonban nemcsak hogy megtagadta az együttműködést, hanem megpróbálta megakadályozni azt is, hogy az albánok beüljenek az önkormányzati épületek irodáiba. A KFOR egységeit is kivezényelték, hogy megfékezzék a szerbek és az albánok összecsapását. A magyar békefenntartók tehát úgy keveredtek az események középpontjába, mint Pilátus a krédóba.
A KFOR közbelépésére mindezek mellett azért volt szükség, mert ha szerbek halnak meg az albán rendőrökkel folytatott összetűzésekben, akkor a helyzet könnyen elfajulhat. A szerbek dühe pedig teljességgel érthető halottak nélkül is, úgy érzik ugyanis, hogy a nemzetközi közösség, a különböző nemzetközi szervezetek megfeledkeztek róluk, gyakorlatilag prédául hagyták őket az albánok vezette kormány önkényeskedésének.
Tény ugyanakkor, hogy a szerbiai sajtó is a végletekig srófolta a szerb közvélemény felháborodását, a lapok címoldalán gyakorlatilag mészárlásként mutatták be az amúgy valóban sok sérülttel járó koszovói eseményeket. Az indulatokat pedig Belgrád és Pristina is gombnyomásra képes növelni vagy csitítani.
Amiért éppen most fajult el kérdésre a válasz ugyanis az, hogy a Kurti-kormány úgy látja, most, az ukrajnai háború árnyékában érkezett el geopolitikai pillanat a szerbekkel való leszámolásra. Az albán vezetés azzal kampányol a nyugati politikusok előtt, hogy Aleksandar Vučić szerb miniszterelnök a kínaiak, no meg persze Vlagyimir Putyin szövetségese, aki támogatja a nyugat- és Amerika-barát albánokkal konfliktusban álló szerbek törekvéseit. Az egyenlet tehát elemi szintű megoldást kínál, a koszovói szerbek megregulázása a Nyugat és az albánok közös érdeke.
Az amerikaiak és az EU azonban ezúttal nem osztják Pristina lelkesedését. Európának annyira hiányzik egy újabb konfliktus a szomszédban, mint egy hasba rúgás, az USA pedig Ukrajnára koncentrálna a következő években, nem szeretne egy déli fronton is beavatkozni az európai eseményekbe.
Oroszország természetesen örömmel konstatálná, ha fegyveres konfliktusra kerülne sor; az orosz külügyminiszter szavai, miszerint Európa közepe robbanásközeli állapotban van, Moszkva szerb–albán háborúhoz fűződő álmait fejezi ki. Nagy valószínűséggel az orosz szolgálatok is aktívan közreműködnek abban, hogy az események az összecsapás irányába haladjanak, ám az amerikaiak is megtesznek mindent, hogy kordában tartsák az albánokat, rajtuk keresztül pedig a konfliktusfolyamatot.
Az események kapcsán Kína és Magyarország szempontjai sem mellékesek, Szerbia háborúba sodródásával bizonytalanná válna egy fontos kereskedelmi útvonal az ázsiai nagyhatalom számára, magyar szempontból pedig a déli energiaellátási útvonalak veszélyeztetettsége fenyeget.
Anonimitásuk megőrzését kérő diplomaták elmondása szerint egyelőre nem kell attól tartani, hogy valóban háború tör ki a két fél között. Még akkor sem, ha Vučić elnök a legmagasabb harci készültségbe helyezte a szerb hadsereget. A nyár folyamán várhatóan folyamatosak lesznek a villongások, de a felek igyekeznek majd elkerülni a háborúba sodródást. Ez azért is valószínű, mert Kurtit az amerikaiak egyszer már megbuktatták; ha túl messzire menne, akkor egy nap alatt újra lapátra kerülne.
A szerb hadsereg sem lenne képes megváltani a világot, nyílt konfliktusban a NATO-val szemben semmi esélye nem volna, különösen úgy, hogy az oroszok elvi támogatásán túl nem igazán számíthatnának segítségre. Persze a Balkán mindig tud meglepetést okozni. Ezzel kapcsolatban figyelembe kell venni, hogy Montenegróban jelentős belpolitikai feszültség van kibontakozóban a szerb és a nyugatbarát erők szembenállása miatt, Bosznia-Hercegovinában pedig a szerb terület és a horvát kisebbség is csak arra vár, hogy végre maguk mögött hagyhassák a szedett-vedett államalakulatot.
A következő hónapok tehát izgalmasan zajlanak majd Európa keleti és déli határain. Az események pedig nagyban összefüggenek. Az ukrajnai háború alakulása jelentősen kihat majd arra, hogy a szerbek és az albánok milyen lépésekre lesznek készek és képesek egymással szemben.