Franciaország újratárgyalná a határőrizeti egyezményt az Egyesült Királysággal
Franciaország újratárgyalná a kétoldalú határőrizeti egyezményt az Egyesült Királysággal – jelezte pénteken Bruno Retailleau belügyminiszter a La Manche csatorna francia partvidékén tett látogatásán, ahol idén már 72 ember vesztette életét, miközben megpróbált átkelni a brit oldalra.„A Franciaország és az Egyesült Királyság közötti kapcsolat nem korlátozódhat többé arra, hogy Franciaország alvállalkozásban egyedül látja el a két ország közötti határőrizetet” – hangsúlyozta a tárcavezető.
„Fel kell vennünk a kesztyűt. Remélem, hogy nem jutunk el odáig, de meg kell változtatnunk ezt a kapcsolatot” – tette hozzá Bruno Retailleau a francia tengerparton tartott sajtótájékoztatóján. Szerinte „a Brexit tönkretett minden migrációs kapcsolatot, amelyet a csatorna túloldalával ápoltunk, beleértve a legális befogadást is”.
A belügyminiszter elmondta, hogy december 9-re meghívta brit kollégáját, Yvette Coopert az észak-franciaországi Pas-de-Calais megyébe, a másnapi londoni találkozót megelőzően, egy Belgiummal, Hollandiával, Németországgal és Írországgal kibővített egyeztetésre.
„A Franciaország és az Egyesült Királyság közötti határ Európa közös külső határa. Miért kellene egyedül Franciaországnak – mivel az Egyesült Királyság már nem tagállam – viselnie e külső határ védelmének teljes terhét? Ez többé nem megoldás” – hívta fel a figyelmet.
„Ha a dolgok nem haladnak előre, felmondjuk a Le Touquet-i megállapodásokat”, amelyek 2004 óta franciaországi ellenőrzést írnak elő az Egyesült Királyságba utazni szándékozók számára – mondta a belügyminiszter.
„Ez egy olyan keretrendszer, logika, amely mára teljesen kifulladt” – tette hozzá, emlékeztetve arra, hogy idén eddig 72 ember fulladt a vízbe, miközben illegális módon lélekvesztőn próbált meg átkelni a La Manche csatornán.
A 2003 februárjában Le Touquet városában aláírt kétoldalú egyezmény alapján a brit határőrizeti szervek a franciaországi határátkelési pontokon szűrhetik az Egyesült Királyságba tartó utasforgalmat, és a francia oldalon tarthatják azokat, akiknek belépését bármilyen okból nem engedélyezik. A brit kormány ennek fejében több tízmillió euróval támogatja a határőrizet és a francia parti infrastruktúra megerősítését.
A tárcavezetővel pénteken megjelent egy interjú a La Voix du Nord című regionális napilapban, amelyben úgy fogalmazott, hogy miután a „Brexit megváltoztatta a helyzetet, csak az Egyesült Királyság és az EU közötti átfogó megállapodás megkötése változtathatja meg igazán” a franciaországi állapotokat.
„Franciaország nem tudja egyedül kezelni a kérdést. Az Egyesült Királyságnak teljes mértékben ki kell vennie a részét, ahogyan európai partnereinknek is. Nem lehet brit fonttal megvásárolni a hallgatásunkat. Azt akarom, hogy az okozott károkat, az általunk tett erőfeszítéseket teljes mértékben figyelembe vegyék” – vélte a tárcavezető. „Hosszú távon szükség lesz egy legális útvonalra az Egyesült Királyságba és egy visszafogadási útvonalra nemcsak Franciaországba, hanem a szomszédos országokba is” – mondta a belügyminiszter.