Fotó: shutterstock.com
Hirdetés

A Bild című lapnak adott, vasárnap megjelent interjúban a politikus, aki jövőre kancellárjelöltként kíván indulni, kitartott amellett, hogy Németország képes megfordítani a helyzetet.

„Az üzleti modellünk valóban sarokba van szorítva. Nem fog többé működni? Túl korai lenne bedobni a törülközőt” – mondta Habeck.

A miniszter megjegyezte, hogy Németország nem ruházott be kellő mértékben az infrastruktúrába, az adórendszerbe és a munkaerő képzettségébe, ami „negatív hatással” van a gazdaságára.

Németország exportorientált ország, amelynek nyitott piacokra van szüksége – érvelt Habeck, utalva Donald Trump megválasztott amerikai elnök jelentős vámemelésekkel kapcsolatos fenyegetéseire. Trump novemberben arra figyelmeztetett, hogy az amerikai munkahelyek védelme érdekében meredekebb vámokat vetne ki a külföldön gyártott autókra, ami aránytalanul nagy mértékben érintené Németországot.

Korábban írtuk

Habeck arra is rámutatott, hogy a kínai gyártású elektromos autók elárasztják az uniós piacot, és „nagy problémát” okoznak a német autóiparnak.

Az autógyártás a német gazdaság egyik fő mozgatórugója, a bruttó hazai termék (GDP) mintegy 5%-át adja.

A müncheni Ifo gazdaságkutató intézet becslése szerint a jövőbeni vámok 33 milliárd euróba kerülhetnek Németországnak, és az USA-ba irányuló export 15%-kal csökkenhet.

Németországnak valóban van egy problémája, „de olyan, amely megoldható” – mondta Habeck a Bildnek, anélkül, hogy ezt részletezte volna.

A német jegybank pénteken 0,2%-ra csökkentette jövő évi növekedési előrejelzését a júniusban jósolt 1,1%-os szintről. A szabályozó hatóság azt is közölte, hogy az idei évre 0,2%-os gazdasági zsugorodással számol, miután korábban szerény, 0,3%-os növekedést jósolt.

Ez már a második egymást követő évben jelentené a visszaesést, miután 2023-ban 0,3%-kal zsugorodott a bruttó hazai termék a szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis szerint. A hivatal a tavalyi zsugorodást a tartós inflációnak, a magas energiaáraknak és a gyenge külföldi keresletnek tulajdonította.

Németországban február 23-án előrehozott szövetségi választásokat tartanak. Olaf Scholz kancellár hárompárti koalíciója a hónap elején bukott meg, miután menesztette Christian Lindner pénzügyminisztert – emlékeztet az Orosz Hírek.